Edebiyat

Bir Kadın Düşmanı Çalıkuşu Reşat Nuri Güntekin Kitap Özeti, Konusu, Karakterleri

Yazar: Reşat Nuri Güntekin (1899-1956)

Ana Fikir: Hayatta hiçbir zaman ön yargılı olmamalıyız.

Konu:
İlk evliliğinde yaşadığı kötü olaylar sonucu kadınlara önyargıyla bakan ve onları değersiz gören İskender ‘in başından geçenler anlatılmaktadır.

Özet: Orta yaşlı bir adam olan İskender, ilk öğrenimini Ankara‘da, orta öğrenimini Amasya ve Niğde’de yapmıştır. Babasının mesleği nedeniyle birçok yere gitmiş ve çeşitli insanlarla tanışmıştır. Okul yıllarında genellikle sakin bir yapıya sahip olan İskender askere gidip geldikten sonra tanıştığı Zeynep adlı kadın yüzünden sert, sinirli bir kişiliğe bürünür. Bunun böyle olmasının sebebi kadınla yaşadıkları değişik olaylardır.
Zeynep ile İskender mutlu bir ilişkiye sahiptiler fakat daha sonraları Zeynep, İskender‘i Mesut adlı bir gençle aldatır. Zeynep eve geç gelmeye, İskender‘e karşı ilgi göstermemeye başlar. Zaman içinde İskender buna dayanamaz ve boşanırlar. Böylece İskender’in kadınlara karşı bir fobisi oluşur. Her kadını Zeynep gibi görür ve hiçbirine güvenemez.. Kendine, bir daha kimseyi sevmeyeceğine dair söz verir. İki sene sonra İskender başka bir yerde çalışmaya başlar. Çalıştığı ofiste yan masada çok güzel, çalışkan ve çekici bir kadın vardır. Gittikçe bu kadına karşı bir şeyler hissetmeye başlar fakat önceki deneyimi yüzünden uzun süre kendini engeller. Kadına karşı soğuk davranır, hatta bazen tersler ama bunları tamamen isteksiz olarak yapmaktadır. Kafasındaki düşünceler onu bir kadın düşmanına çevirir. Kadınları dünya için gereksiz görmeye başlar. Yan masada çalışan Belgin isimli güzel kız İskender’e aşık olur ve onun garip tutumunu anlayamaz. İskender de zamanla içindeki sevgiye karşı koyamaz ve Belgin’e hissettiklerini anlatır.

Olay ve Kişi Değerlendirmesi:
İskender: Başarılı, insanlarla olan ilişkileri iyi, hisleriyle hareket eden, değişken fikirlere sahip olan orta yaşlı biri.
Zeynep: Çekici, güzel, çalışkan, deli dolu, çapkın ve eğlenmeyi seven bir kişilik.
Belgin: Genç, uzun boylu, iyi niytli, utangaç, duygularını tam yansıtamayan biri.
Mesut: Yakışıklı, zengin, kibirli, insanları umursamayan bir kişilik.

İlgili Makaleler