Paul Barras Kimdir, Hayatı, Eserleri, Hakkında Bilgi

24

BARRAS, Paul (1755-1829)

Fransız siyaset adamı. Robespierre’e karşı Thermidor darbesini gerçekleştirenlerdendir.

30    Haziran 1755’te, Fransa’da Provence iline bağlı Fox-Ampoux’da doğdu, 29 Ocak 1829’da Chail-lot’da öldü. Vikont unvanını taşıyordu. Krallık ordusunda yüzbaşı rütbesiyle görev yaptı, Hindistan seferine katıldı. Daha sonra ordudan ayrıldı; Fransız Devrimi sırasında Bastille’in alınmasında bulundu. Orleans Yüksek Mahkemesi’nde jüri üyesi olarak yer aldı. Daha sonra Var’dan Konvansiyon üyesi seçildi. Bu mecliste Montanyarlar’ın safında yer alarak kralın ölüm cezasına çarptırılmasından yana oy verdi.

Konvansiyon tarafından görevle Güney Fransa’ ya gönderilen Barras, Marsilya’daki karşı devrimci hareketi zor kullanarak bastırdı. Aralık 1793’te, Kralcılar’ın Toulon Limanı’nı İngilizler’e teslim etmelerini cezalandırmak amacıyla giriştiği temizleme hareketindeki acımasızlığıyla kendinden söz ettirdi. Bu olay sırasında kurbanlarının servetlerine el koyarak zenginleşmekle suçlanmışsa da bu suçlama kanıtlanamamıştır.

Barras, daha sonra Paris’e çağrıldı ve yaşamının tehlikede olduğu düşüncesiyle, Tallien ve Fouche ile birlikte, Robespierre’e karşı harekete geçti. Robespierre, 26 Temmuz 1794 günü, Konvansiyon Meclisi’n-de Cambon ve Billaud-Varenne tarafından zorbalıkla suçlandı, Tallien tarafından da “Yeni Cromwell” olarak nitelendi. Ardından, Konvansiyon’ca “yasa dışı” ilan edilmesi, yani yargılanmasına gerek kalmadan idam edilebileceğinin kabulü üzerine 9 Thermidor (27 Temmuz 1794) gecesi Barras, komutasına almayı başardığı kimi Ulusal Muhafızlarla Robespi-erre’i tutuklayarak ertesi gün idam ettirdi. Bu olay tarihe Thermidor darbesi olarak geçti. Kralcılar’ın Konvansiyon’a karşı düzenledikleri, Vendemiere Ayaklanması adıyla bilinen darbe girişiminde de, Konvansiyon tarafından bu girişimi bastırmakla görevlendirilen Barras, kendine askeri danışman ve yardımcı olarak seçtiği Napoleon’un desteğiyle 5 Ekim 1795 günü Kralcılar’ı bozguna uğrattı.