Lucas Alaman Kimdir, Hayatı, Eserleri, Hakkında Bilgi

ALAMAN, Lucas (1792-1853)

Meksikalı siyaset adamı ve tarihçi. Bağımsızlıktan sonra Meksika’nın siyasal yaşamında etkili olmuştur.

Ekim 1792’de Guanajuato’da doğdu, 2 Haziran 1853’te Mexico City’de öldü. Zengin altın ve gümüş madenlerine sahip soylu bir aileden geliyordu.Maden mühendisliği öğrenimi gördükten sonra, eğitimini sürdürmek için Ispanya ve Fransa’ya gitti- Avrupa’da kaldığı 1814-1820 arasında İngiliz siyasal kurumları-nın sağlamlığına hayranlık duydu. 1819’da İspanya Meclisi Meksika temsilcisi olarak Cortes’e katıldı. 1822’de, bir yıl önce bağımsızlığını kazanmış olan Meksika’ya döndü. 1824-1829 arasında devlet başkanı Guadalupe Victoria’nın 1829-1832 arasında da Anastasio Busmante’nin hükümetinde dışişleri bakanlığı görevini üstlendi.

1820’lerden ölümüne değin, muhafazakârların-ideolojikönderi oldu.Dürüstlüğü ve açık sözlülüğüyle tanındı. Güçlü merkezi bir hükümete sahip devlet yapısından yana olan Alaman, görevde bulunduğu yıllarda hızlı sanayileşmeyi, tarımda pazar ilişkilerinin geliştirilmesini ve eğitimin yaygınlaştırılmasını savundu.

Meksika’nın bir sanayi ülkesi durumuna gelmesi için yaptığı planlar, ülkenin ekonomik yapısıyla bağdaşmadığı için kâğıt üzerinde kaldı. Meksika’nın uluslararası pazarlarda güvenilirliğini artırmak için çaba gösterdi. Zengin toprak sahiplerinin sanayiye yatırım yapmalarını teşvik etmek için koruyucu gümrük duvarları önerdi. 1830’da devlet desteğiyle kurduğu Banco de Avio, özel girişimcilere, sanayinin teşviki amacıyla ucuz kredi verilmesini amaçlıyordu. Alaman, 1833’e kadar bu bankanın genel müdürlüğünü de yaptı.