Türk Sosyologlar

Sencer Ayata

 Süleyman Sencer Ayata (d. 13 Ağustos 1949, İstanbul) Türk Sosyoloji Profesörü ve siyasetçi.

Siyaset Bilim profesörü Ayşe Güneş Ayata’nın eşi, Dışişleri Bakanları’ndan Turan Güneş’in damadıdır.

Ortaöğrenimini Tarsus Amerikan Lisesi’nde tamamladıktan sonra, 1973 yılında ODTÜ’de Sosyal Bilimler alanında lisans derecesini aldı. Sosyoloji ve Sosyal Antropoloji alanındaki doktorasını 1982 yılında University of Kent at Canterbury’de tamamladı. 1981 yılından itibaren ODTÜ Sosyoloji Bölümü’nde öğretim üyesi olarak çalışmaktadır. 1997-2003 yılları arasında Sosyoloji Bölümü Başkanlığı görevini yürüttü. 2003-2010 yılları arasında ODTÜ Sosyal Bilimler Enstitüsü Müdürü olarak görev yaptı. ODTÜ’de Senato ve Üniversite Yönetim Kurulu üyeliği görevlerinde bulundu.

Harvard Üniversitesi, Oxford Üniversitesi, Manchester Üniversitesi ve Wissenschaftszentrum Berlin für Sozialforschung gibi dünyanın önde gelen kurumlarında misafir öğretim üyesi olarak bulundu.

Sosyal demokrasi, Türk siyasal hayatı, yeni orta sınıflar, kentleşme, kent kültürü, yoksulluk, yerel yönetimler ve bilgi ekonomisi üzerinde görüşleriyle tanındı.

Prof. Dr. Sencer Ayata, siyasete 1970’li yıllarda CHP Gençlik Kolları, Özgür İnsan dergisi ve Sosyal Demokrasi Dernekleri Federasyonu çerçevesinde girmiş, sosyal demokrat düşünce ve örgütlenmeye katkı sağlamıştır. 1980 sonrası dönemde Türkiye Sosyal Ekonomik Siyasi Araştırmalar Vakfı ve Sosyal Demokrasi Derneği gibi kuruluşlarda görev almıştır.

CHP’nin 23 Mayıs 2010 tarihinde gerçekleştirilen 33. Olağan Kongresi’nde en yüksek ikinci oyu alarak Parti Meclisi’ne ve sonrasında CHP Bilim ve Kültür Platformu’nun başkanlığına seçildi. 3 Kasım 2010 tarihinde AR-GE ve Bilim, Yönetim ve Kültür Platformu’ndan sorumlu Genel Başkan Yardımcısı olarak atanmıştır. 12 Haziran 2011 genel seçiminde CHP’nin Ankara 1. Bölge 1. sıra milletvekili adayı olarak gösterilmiş olup seçimlerde milletvekili seçilmiştir. 7 Haziran 2015 genel seçiminde CHP’nin İstanbul milletvekili seçilmiştir.

Kitapları

  • Kapitalizm ve Küçük Üreticilik (1987)
  • Sermaye Birikimi ve Toplumsal Değişim (1991)
  • Konut, Komşuluk ve Kent Kültürü (1996)

Dış bağlantılar

  • NTVMSNBC