Şerif Mardin

 

Şerif Mardin

Şerif Mardin
Doğum 1927
İstanbul, Türkiye
Ölüm 6 Eylül 2017 (90 yaşında)
İstanbul, Türkiye
Vatandaşlığı Türkiye
Milliyeti Türk
Dalı Sosyoloji, siyaset bilimi
Çalıştığı yerler Ankara Üniversitesi
Boğaziçi Üniversitesi
Öğrenim Stanford Üniversitesi
Johns Hopkins Üniversitesi
Doktora öğrencileri Ahmet Davutoğlu[1]

Şerif Mardin (d. 1927, İstanbul – ö. 6 Eylül 2017, İstanbul), Türk sosyolog ve siyaset bilimcisi.[2]

İçindekiler

 [gizle] 

 • 1Hayatı
 • 2Akademik çalışmaları
 • 3Ölümü
 • 4Kitapları
 • 5Ayrıca bakınız
 • 6Kaynakça

Hayatı

1927 yılında İstanbul’da doğdu. Galatasaray Lisesi’nde başladığı orta öğrenimini Amerika Birleşik Devletleri’nde tamamladı. Kökleri İslam Peygamberi Muhammed’in torunu Hüseyin’e kadar gittiği iddia edilen[3] Mardinizade ailesine mensuptur ve baba tarafından Betül Mardin ve Arif Mardin’in kuzenidir.[3]

Stanford Üniversitesi Siyasal Bilimler Bölümü mezuniyetinin ardından lisansüstü eğitimini Johns Hopkins Üniversitesi’nde yaptı. Doktorasını Stanford Üniversitesi’nde Hoover Institute’de “The young Ottoman movement: a study in the evolution of Turkish political thought in the nineteenth century” başlıklı tezle savundu. Aynı tezin genişletilmiş halini 1962 yılında Princeton Üniversitesi Press’ten “The Genesis of The Young Ottoman Thought” adıyla bastırdı. Bu konu üzerindeki çalışmalarını 1964 yılında çıkan diğer eseri “Jön Türklerin Siyasi Fikirleri: 1895-1908” (Türkiye İş Bankası Yayınları) ile taçlandırdı. Bu iki çalışma sonraki çalışma alanını tayin etti ve Türk Modernleşmesi problematiğini genişletecek ayrıntılı makale çalışmaları ile devam etti. 1954-1966 yılları arasında dönemin önemli dergisi olan Forum’da yazarlık yaptı.

Ankara Üniversitesi’nde 13 yıl hocalık yaptıktan sonra Boğaziçi Üniversitesi’nde İktisadi İdari Bilimler Fakültesi’nin kurucu Dekanlığını ve Sosyoloji Bölümü Başkanlığı yaptı (1973). Daha sonra yaklaşık 13 sene Washington’daki American University’de İslam Araştırmaları Merkezi Başkanlığını yürüttü. Sonra Türkiye’ye Sabancı Üniversitesi’ne Tanzimat Dönemi Türk Düşüncesi hakkındaki çalışmalarını geliştirecek bir programın başına döndü. 2011 yılında Emeritus statüsü verilmiştir. Sonrasında İstanbul Şehir ÜniversitesiSosyoloji Bölümüne katılmıştır. Vefatına kadar burada derslerine devam etmiştir. İnsan, tarih, sosyoloji, popüler kültür konularında her Pazar yayınlanan Gerçek Orada Bir Yerde adlı sohbet programında, Oğuz Haksever’in yönetiminde Gündüz Vassaf ve Murat Belgeile birlikte yer aldı.

Akademik çalışmaları

1993 yılında ODTÜ Prof. Dr. Mustafa Parlar Eğitim ve Araştırma Vakfı Yılın Bilim Adamı Ödülünü (Prof. Dr. Tekin Dereli ile birlikte)aldı. 1967–1970 yıllarında Türkiye Sosyal Bilimler Derneği (TSBD) kurucu başkanlığı yaptı..Yine 1994 yılında Yeni Demokrasi Hareketi (YDH) kurucu üyesi olarak geçici bir dönem siyasete girdi. Stanford Üniversitesi, Boğaziçi Üniversitesi, Sabancı Üniversitesi ve İstanbul Şehir Üniversitesi’nde öğretim üyeliği yapmıştır.

Şerif Mardin, 2007 yılında Vatan Gazetesi’nden Ruşen Çakır’la yaptığı bir röportajda ‘mahalle baskısı’ kavramını ortaya attı. Bu kavramla, muhafazakarlaşan bir toplum içerisinde, bu muhafazkarlaşmanın baskın hale gelmesi durumunda “dini” bir hayat tarzını benimsemeyenlerin kendilerini dışlanmış hissedeceklerini ve baskın hale gelen muhafazakarların değerlerinin ağirlık kazanabileceğini anlatmaya çalıştı.

Ölümü

Şerif Mardin, 6 Eylül 2017 tarihinde İstanbul’da 90 yaşında hayatını kaybetti. Cenazesi Yeniköy Camii’nde kılınan namazın ardından Kilyos Mezarlığında defnedildi.[1]

Kitapları

 • Din ve İdeoloji
 • İdeoloji
 • Bediüzzaman Said Nursi Olayı/Modern Türkiye’de Din ve Toplumsal Değişim
 • Jön Türklerin Siyasi Fikirleri 1895-1908
 • Siyasal ve Sosyal Bilimler
 • Türk Modernleşmesi
 • Türkiye’de Din ve Siyaset
 • Türkiye’de Toplum ve Siyaset
 • Yeni Osmanlı Düşüncesinin Doğuşu
 • Religion, Society and Modernity in Turkey”, Syracuse University Press’ten (2006)Din sosyolojisi

Kaynakça[değiştir 

 1. ^ a b İdris Tiftikçi, Akın Çeliktaş (7 Eylül 2017). “Şerif Mardin son yolculuğuna uğurlandı”. Doğan Haber Ajansı. Hürriyet. Erişim tarihi: 7 Eylül 2017.
 2. ^ “Ünlü sosyolog Prof.Dr.Şerif Mardin hayatını kaybetti” (Türkçe). Hürriyet Gazetesi (hurriyet.com.tr). 6 Eylül 2017. Erişim tarihi: 6 Eylül 2017.
 3. ^ a b “Müziğin büyük üstadı Arif Mardin Hazreti Muhammed’in soyundandı” (Türkçe). Hürriyet Gazetesi (hurriyet.com.tr). 9 Temmuz 2006. Erişim tarihi: 6 Eylül 2017.