Nedir ?

Maskara Nedir, Ne Demektir, Maskara ile Rimel Arasındaki Fark

Maskara veya Rimel (Fransızca Rimmel (marka adından)), kirpikleri kıvırmak ve daha uzun göstermek için fırça ile sürülen yağlı sürmedir.

Tarihi

İlk maskara ürünü 19. yüzyılda Eugene Rimmel tarafından yaratılmıştır. Üreticisinin soyadı Rimel sözcüğüyle markalaşan maskara Türkçe, Portekizce gibi birçok dilde maskarayla aynı anlamına gelir.

Maskara sözcüğü İtalyancada maske anlamına gelen mascheradan gelir. Modern maskara T.L.Williams tarafından kız kardeşi Mabel için 1913’te yapılmıştır. Bu eski maskara kömür tozuyla vazelinin karıştırılmasıyla elde edilmiştir. İlk Mabel üzerinde denediği ürün başarıya ulaştınca, Williams posta yoluyla yeni ürününü satmaya başlamıştır. Şirketi Maybelline, kız kardeşinin ismiyle vazelinin birleşimi, kozmetikte önde gelen şirketlerden biri olmuştur.

Maskara sadece topak halde bulunuyordu; ve renklendiricilerle Brezilya balmumundan üretiliyordu. Kullanıcılar fırçayı ıslatıp topak üzerinde ovuyordu, daha sonra bunu gözlerine uyguluyorlardı. Modern tüp ve çubuk 1957’ye kadar çıkmadı, bu kullanış şekli Helena Rubinstein‘dan gelmişti.

İlgili Makaleler