Felsefe Yazıları

Kelime Çağrışım Testi Nedir, Ne Demektir, Hakkında Bilgi

Kelime çağrışım testi

Kelime çağrışım testi, ilk kez Charles Darwin’in kuzeni Sir Francis Galton tarafından kullanılan ve deneğe (test yapılan kişiye) yüksek sesle bir dizi kelime söylenerek kelimenin söylendiği anda aklına gelen ilk kelimeyi belirtmesi istenerek yanıtlanmasını sağlayan test şeklidir.

Gözlemci, bir kronometre yardımıyla tepki süresini not alır; bu süre, deneğin bir cevap verene kadar geçirdiği saniyelerdir. Alınan bu süre notları, bir tabloya işaretlenir. Genelde bir listede yaklaşık 100 kelime bulunur. Galton, tepki süresini tam olarak ölçerken tüm detayları not alıyordu, hatta bir saniye içindeki saliseleri bile. Tüm bunlar, testin uygulamasını oldukça karmaşık kılıyordu. Ne yazık ki, test sonucu elde edilen bilgi birikimi, zekanın derecesini hesaplamada ya hiç değer taşımıyordu ya da çok az katkıda bulunuyordu.

Sigmund Freud, Carl Gustav Jung -kendine göre değişiklikler yaparak uygulamıştır- testi kullananlar arasındadır.

Carl Gustav Jung, bu testi uygularken kendine göre bir değişiklik yaptı. Basit ama önemli olan bu değişiklik; kelimenin söylenmesinden sonra geciken tepki süresinin nedeninin testin uygulandığı kişiye sorulmasıydı.

İlgili Makaleler