Jean-Paul Belmondo Kimdir, Hayatı, Filmleri, Hakkında Bilgi

43

BELMONDO, Jean-Paul (1933)

Fransız sinema oyuncusu. Çağdaş Fransız sinemasının en gözde erkek oyuncularından biridir.

9    Nisan 1933’te, Paris yakınında Neuilly-sur-Seine’de, bir heykeltıraşın oğlu olarak dünyaya geldi. Paris Konservatuvarı’nda tiyatro öğrenimi gördü, ilk başarılarını kazanmadan önce uzun süre küçük kent tiyatrolarında oynadı. Sinemada küçük rollerde görünmüştü ama asıl ününe Godard’ın ilk sinema filmi olan A Bout de Souffle’deki (Serseri Âşıklar) rolüyle kavuştu. Bu filmde Bogart, James Dean ve benzeri sinema kahramanlarının karışımı olan bir gangsteri canlandırdı. Belmondo kısa zamanda Yeni Dalga’nın en gözde oyuncusu olup çıktı. Aynı yıl Marguerite Duras’mn romanından uyarlanan Peter Brook’un Moderato Carıtabile’sinde, De Sica’nm Italyan-Fran-sız ortak yapımı La Ciodara’sında başrol oynadı. 1961’de Andre Cayatte’in Leon Morin, Pretre ve Jean Luc Godard’m Une Femme est une Femme filmleriyle ününü sürdürdü. Belmondo önemli yönetmenlerin filmlerinde oynattıkları nitelikli bir oyuncu olmanın yanı sıra peşpeşe serüven filmleri çevirerek seyircinin çok tuttuğu bir oyuncu olmayı da başardı. Un nomee la Rocca, Cartouche, L’Homme d’Rio (Rio Macerası) bu türün en başarılı örneklerindendir.

Oyuncu 1965 yılında Godard’ın en önemli filmlerinden biri olan Pierrot le Fou’da A Bout de Souffle’deki rolünün daha karamsar bir çeşitlemesini oynadı. Bu rolüyle gene büyük bir başarı sağladı.

Belmondo’nun bundan sonraki rolleri gene serüven filmleriyle önemli yönetmenlerin yapımları arasında değişti durdu. Tendre W oy ou (1966) gibi serü-ven-güldürüler, Paris brûle-t-il} (1967) gibi büyük yapımlar, François Truffaut’nun La Sirene du Missis-sippi’si (1969) bu dönemde başrolünü oynadığı filmler arasındadır. 1970 yılında Alain Delon ile birlikte oynadığı Borsalino büyük bir başarı kazanınca Belmondo iyiden iyiye büyük yıldızlar arasına girdi.

Belmondo güçlü ve sevimli kişiliği, vurdulu kırdılı filmlerde olduğu kadar çağdaş yaşamdan tipleri canlandırmakla da başarı kazanmasıyla dikkati çeken çağımız sinema yıldızlarındandır.
2001’de geçirdiği felç nedeniyle film çalışmalarına ara verdi.