Fred Astaire Kimdir, Biyografi, Hayatı, Filmleri, Hakkında Bilgi

ASTAIRE, Fred (1899 – 22 Haziran 1987, Los Angeles)

ABD’li dansçı, sinema oyuncusu. Geliştirdiği dans teknikleriyle Amerikan müzikal filmlerine yenilik getirmiştir.

10    Mayıs 1899’da Nebraska Eyaleti’nde, Omaha’ da doğdu. Asıl adı Frederick Austerlitz’dir. Küçük yaşta kızkardeşi Adele ile oluşturdukları ikiliyle yıllarca çeşitli vodvillerde başarıyla dans etti. 1917’den başlayarak Broadway’de oynadıkları müzikallerle uluslararası üne kavuştular. Kızkardeşi evlenip sahneden ayrılınca Fred Astaire RKO Film Stüdyosu’nun önerisini kabul edip Dancing Lady adlı filmdeki küçük rolüyle 1933’te sinemaya geçti. Aynı yıl Ginger Rogers’la çevirdiği Flying Down to Rio adlı filmdeki carioca adlı dansları olağanüstü bir başarı kazanınca müzikallerin ünlü İkilisi doğmuş oldu. İkili, en büyük başarılarını bir operet uyarlaması olan The Gay Divorcee (Şen Dul), Top Hat ve Swing Time’lz kazandı. Fred Astaire, 1939’dan sonra Judy Garland, Cyd Charisse, Leslie Caron gibi oyuncularla çalıştı. Ginger Rogers’dan farklı bir anlayışla çalışan bu kadın oyuncularla yaptığı en önemli filmler Easter Parade, The Band Wagon , ünlü bir çocuk romanının uyarlaması olan Daddy Longlegs gibi müzikallerdir. 1950’lerde giderek On The Beach (Kumsalda) gibi müzikal olmayan filmlerde roller almaya başladıysa da, yine de arada şarkı söylüyor,
dans ediyordu. 1959’da tiyatro ve sinema yaşantısını Steps in Time adındaki kitabında anlatan Fred Astaire, “özgün oyunculuğu ve sinema filmleri tekniklerine getirdiği yeniliklerden” ötürü 1949’da Oscar ödülü kazanmıştır.

Çocukluğundan beri dans ederek geliştirdiği teknik ustalığı daha ilk filmlerinde değerlendiren Fred Astaire, Amerikan müzikal filmlerinin niteliğini değiştirmiş, müzik ve konu birliğini sağlamıştır. Kendisinin ve oyuncu arkadaşlarının koreografilerinin çoğunu hazırlamış, dansa daha önceleri görülmeyen bir incelik getirmiştir.

•    YAPITLAR Kitap: Steps in Time, Otobiyografi, 1959.