Ana Sayfa Nedir ? Yüzde yüz yerli, MSP Messenger (Bilim ve Teknoloji)

Yüzde yüz yerli, MSP Messenger (Bilim ve Teknoloji)

0

bilim-3/msp_messenger

 

Bir grup Türk mühendisin yaklaşık 4 yıllık çalışmasıyla, Türkiye’nin ilk online iletişim yazılımını üretti.

161 DİLDE ÇEVİRİ YAPILABİLİYOR

30 binden fazla kişinin indirdiği ve 161 dilde çeviri yapabilen yazılımla TV izleyip alışveriş yapabiliyorsunuz. Uşak’ta bir grup yazılım mühendisinin imzasını taşıyan “MSP Messenger” isimli program, 161 dilde çeviri yaparken, kullanıcılarına online alışveriş yapma, TV izleme ve radyo dinleme gibi imkânlar da sunuyor.

HEDEF 6 AYDA 10 MİLYON KULLANICI

MSP Messenger’ı hayata geçiren ekipten Yazılım Mühendisi Necmettin Özalp, yaklaşık 4 yıl süren Ar-Ge çalışmaları sonucu “Türkiye’nin ilk online iletişim yazılımı”nı hayata geçirdiklerini söyledi. Özalp, MSPMessenger adını verdikleri programın mevcut online iletişim yazılımlarından farklı olarak birçok yeniliğe sahip olduğunu belirtti. Yazılımın internet üzerinden ücretsiz olarak kullanıma sunulduğunu belirten Özalp, “İlk 3 gün içinde 11 ülkeden, 30 binden fazla kişi tarafından kullanılmaya başlandı” dedi. Amaçlarının 6 ay içinde kullanıcı sayısını 10 milyonun üzerine çıkarmak olduğunu ifade eden Özalp, sözlerine şöyle devam etti: “Dünyada sınırlı sayıda online iletişim yazılımı var. Bu yazılımların borsa değeri 25 ila 50 milyar dolar arasında değişiyor. ABD, Rusya, Çin gibi ülkelerdeki tanınmış online iletişim yazılımları bilgisayar kullanıcılarının taleplerine tam olarak cevap veremediğini için MSP Messenger’ı hazırladık. Oldukça iddialı olan programımız kendi tanıtımını kullanıcılar kanalıyla yapacak.” Özalp, yazılımın ücretsiz olarak “www.mspmessenger.com” adresinden indirilerek, kolayca bilgisayarlara kurulabileceğini sözlerine ekledi.

Dosya göndermede sınır yok…

MSP Messenger’ın dünyadaki online iletişim yazılımlarına yeni bir anlayış getireceğini belirten Özalp, şunları söyledi: “Program, 161 dilde sesli ve yazılı tercüme yapabiliyor. Yani karşınızdaki kişi hangi ülkeden olursa olsun, hangi dili ve lehçeyi konuşuyorsa konuşsun, siz Türkçe olarak yazıyorsunuz, karşı tarafa sesli olarak kendi dilinde çeviri yaparak, sesli ve yazılı olarak iletişim sağlıyor. MSP Messenger bilgisayarınızda kuruluysa aynı anda radyo dinleyip, televizyon izleyebiliyorsunuz. Messenger üstünden bilgi paylaşımında artık sınırlarınız yok. İstediğiniz büyüklükte dosyayı MSP Messenger üstünden gönderebiliyor.”