Türkiye’de e-kitap 1 yaşında

bilimteknoloji/e-kitap Avrupa ve Amerika’da yeni çıkan kitaplarla birlikte e-kitaplarının da satışa sunulması bir rutin hale gelirken, Türkiye bu sektörde henüz birinci yaşını kutluyor.

Yayıncılık dünyasında yeni bir devir açan e-kitap teknolojisi sayesinde hem sevilen eserlere her tür ortamda ulaşım mümkün oluyor hem de kitap basılı fiyatından daha ucuza alınabiliyor.

Türkiye’de e-kitap sektörünü yaratan İdefix’in genel müdürü Mehmet İnhan, AA muhabirinin sorularını yanıtladı.

Türkiye’de dijital yayıncılığı başlatan adımı atmış olmanın kendileri için gurur kaynağı olduğunu belirten İnhan, İdefix’in e-kitap platformu e-ink readerlar, iPad, iPhone ve Android tabanlı tablet ve mobil cihazları destekleyecek bir teknoloji altyapısına sahip olduğunu ifade etti.

Müşterinin satın aldığı e-kitap’ın sanal kitaplığına kaydolduğunu ve kitaba dilediği cihazdan dilediği zaman erişip okuyabildiğini anlatan İnhan, “Bu kapsam ve esneklikte, cihaz ve platformdan bağımsız, kullanıcı dostu bir çözüm dünya ölçeğinde yenilikçi bir yaklaşım oldu. Yayıncılar açısından da e-kitaplarının dağıtımını mümkün olan en yaygın biçimde sağlayan bir platform. Tüm Türkçe e-kitaplara yurtiçi ve yurtdışından anında erişim sağlıyor” dedi.

E-kitap sektörünün çıkış yeri olan Amerika’da e-kitap’ın kitap pazarında yüzde 7 seviyelerinde, Avrupa’da ise yüzde 3 civarında olduğunu dile getiren İnhan, “Türkiye’de ise daha istatistik oluşturabilecek bir seviyeden bahsedemeyiz. Bahsettiğimiz ülkelerde yayındaki e-kitap adedi yüzbinlerle ölçülüyor. Bizde ise yayıncılık sektörünün bir yılda yayına alabildiği e-kitap sayısı sadece bin 500” diye konuştu.

Amerika’da e-kitap konusunda yılda yüzde 200 gibi çok hızlı bir artış olduğunu vurgulayan İnhan, Türkiye’de piyasadaki e-kitap okunabilir e-ink ve tablet cihaz sayısının da henüz çok az olduğunun altını çizdi. Mehmet İnhan, Türkiye’de bu oranlara dört beş yıl içinde ulaşılabileceğini savunurken, buna neden olarak da Türkiye’de yeni teknolojilerin çok çabuk sahiplenilmesini gösterdi.