Nedir ?

Satranç Taşları, Görevleri, Özellikleri, Nasıl Gider

Satranç Taşları

Satranç taşları, satranç oyununda kullanılan simgelerdir. İki oyuncunun taşlarını birbirinden ayırabilmek için taşlar koyu ve açık renk (genellikle siyah ve beyaz) olmak üzere iki renktedir. Her oyuncunun başlangıçta 16 taşı vardır:

  • 1 Şah
  • 1 Vezir
  • 2 Kale
  • 2 Fil
  • 2 At
  • 8 Piyon

Taşların hareketi

TaşHareketDeğeri
Chess tile kl.svg
Şah
Çapraz, düz, ileri ve geri yâni her yöne sadece bir kare giderek taş alır. Bütün oyun şah üzerine kurulmuştur. Şahını kaybeden oyuncu, oyunu kaybeder.
Chess tile ql.svg
Vezir
Boş olan karelere ileri, geri, sağa, sola ve çapraz hareket ederek önündeki taşı yer. Yâni istediği yöne istediği kadar gidebilir. Satranç oyunun en önemli taşıdır.
Chess tile rl.svg
Kale
İleri, geri, sağa ve sola istediği kadar gidebilir. Önündeki taşı alır. Kale, bulunduğu hattın üzerinde hareket yönünde rakibe ait ilk taşı almak potansiyeline de sâhiptir.
Chess tile bl.svg
Fil
İleri ve geri çapraz gider ve istediği kadar gider. Fillerin biri dâimâ beyaz, diğeri dâimâ siyah karelerde hareket eder.
Chess tile nl.svg
At
L çizerek ilerler ve taşı alır. Satranç oyununda taşların üzerinden atlayarak, ilerleyen tek taştır. L şeklinde geri de gidebilir. tam l şeklinde 8 yöne gidebilir
Chess tile pl.svg
Piyon
Piyonlar önlerinde taş bulunmadıkça, ileriye doğru ve düz olarak ilerlerler. Piyonlar açılışta (ilk hamlelerinde) isterlerse iki kare ilerleyebilirler. Bu hareketlerinde geldikleri karinin sağında ya da solunda karşı tarafın bir piyonu varsa hemen arkasından gelen hamlede çift gitmiş bu piyonu sanki bir kare gitmiş gibi geçerken (Fr. en passant) çapraz alabilir. Piyonlar ileriye doğru tek kare çapraz olarak diğer taşları alabilirler. Sekizinci sıraya ulaşan piyonlar oyuncunun istediği herhangi bir taşa (Şah hâriç) terfi ederler. Bu taş genellikle en güçlü taş olan Vezir olur.

İlgili Makaleler