Mustafa Aslıer Kimdir, Biyografi, Hayatı, Eserleri, Hakkında Bilgi

27

ASLIER, Mustafa (1926)

Türk gravür ve illüstrasyon sanatçısı. Folklorik konulu gravürlerinde simgeleştirdiği biçimler kullanılır.

Bulgaristan’da Kırcaali’de, Çataklar köyünde doğdu. İlkokulu orada bitirdikten sonra Türkiye’ye göçtü. Ortaokulu Bursa, liseyi Balıkesir’de Necatibey İlköğretmen Okulu’nda okudu. 1946’da Gazi Terbiye Enstitüsü’ne girdi, Resim-İş Bölümü’nde Refik Epikman, Malik Aksel ve Şinasi Barutçu yönetiminde çalıştı. 1949’da mezun olduktan sonra atandığı Matbaa Meslek Lisesi’nin olanaklarından yararlanarak ilk taş baskılarını (litografi) ve metal gravürlerini oluşturdu. 1953’te Milli Eğitim Bakanlığı’nca Almanya’ya gönderildi. Münih ve Stuttgart’ta grafik öğrenimi gördü. 1958’de yurda döndü. Devlet Tatbiki Güzel Sanatlar Yüksek Okulu’nun Grafik Sanatlar Bölümü’nde öğretim üyeliği görevine getirildi. Grafik Resim ve Yayın Grafiği dersleri verdi, bölüm şefliği ve iki dönem müdürlük yaptı; özgün baskı atölyesinin kuruluşunu yürüttü. 1958’den başlayarak yurt içinde kişisel sergiler açtı, karma sergilere, Devlet Resim ve Heykel Sergileri’ne katıldı. 1973’te Türkiye Cumhuriyeti’nin 50. Kuruluş Yıldönümü Sergisi’nde Cumhuriyet Ödülü’nü kazandı. 1974’te Devlet Resim ve Heykel Sergisi’nde başarı ödülü aldı. Yurt dışında pek çok Avrupa ve Asya ülkesinde kişisel sergiler düzenledi. Ayrıca 1960’ta Paris Bienali’ne, 1961’de Ljubljana Uluslararası Gravür Sanatı Sergisi’ne, 1962’de Lugano Bianca e İSİero Grafik Sanatlar Sergisi’ne, 1963 -1964’te Avrupa’da çeşitli ülkelerde dolaştırılan Çağdaş Türk Sanatı Sergisi’ne, 1967’de Sao Paulo Uluslararası Bienali ve ABD’deki Türk Grafik Sanatları Sergisi’ne, 1974-1976 ve 1978’de Almanya’daki Uluslararası Grafik Sergisi’ne katıldı.

Mustafa Aslıer özgün baskı tekniklerinin benimsenmesi ve geliştirilmesi için çalışmıştır. Gravürlerinde klasik araç ve gereçlerin yanı sıra her türlü çağdaş olanak ve teknikten yararlanmıştır. Önceleri doğal görünüşleri içinde yakalamaya çalıştığı insan figürlerini, sonra daha yalın biçimlere dönüştürmeye yönelmiştir. Figürlerini bir süre yalnız siyah-beyaz lekeler halinde çizmiş, giderek nitelikleri kayboluncaya dek soyutlamıştır. Resimde anlatımı, simgeleştirilmiş doğa biçimlerine ve şematik düzenlemelere dayanır. 1956-1966 yıllarında yaptığı ve çıplak insan figürlerinden oluşan resimleri, kurguları ve simgesel biçimleriyle hah ve kilim bezemelerini çağrıştırır.

•    YAPITLAR (başlıca): Kadıncık Ana, 1967, metal gravür; Baba, 1971, tahta gravür; Duvar, 1978, kâğıt-metal; Köyden Kente, 1978, metal gravür; Stladakiler, akrilik.

Türk ve Dünya Ünlüleri Ansiklopedisi