Nedir ?

Muhammed Ali Clay Kimdir, Hayatı, Boksörlüğü

Muhammed Ali Clay, Asıl adı Cassıus Marcellus Clay’dır. Amerikalı Müslüman siyahi boksör. Kentucky Louisville’de, 17 Ocak 1942’de doğdu. Dünyâ ağır sıklet boks şampiyonlarından. Dünya Şampiyonluğu unvanını iki kez geri almayı başaran ilk boksör

İlk önemli başarısını on altı yaşındayken yalnız ABD’nin değil, dünyanın en önemli amatör boks şampiyonası olan Altın Eldiven’de gösterdi ve 67 kilonun şampiyonluğunu kazandı. 1960’ta Amatör Spor Birliği (AAU) ağır sıklet, Altın Eldiven ağır sıklet ve Olimpiyat Oyunları’nda karşısına çıkan tüm rakiplerini büvük bir üstünlükle yenerek 81 kilonun Olimpiyat şampiyonluğunu kazandı. Kısa bir süre içinde profesyonel boksör oldu. 25 Şubat 1964’te Miami Beach’te Sonny Liston’u yedinci rauntta nakavtla yenerek dünyâ ağır sıklet boks şampiyonluğunu kazandı. 1965-1967 seneleri arasında ağır sıklet dünyâ şampiyonluğu ünvânını,
dokuz kez başarıyla korudu. 6 Şubat 1967’de Houston’da Dünyâ Boks Birliği (WBA) şampiyonu Ernie
Terrell’i on beş raund sonunda sayıyla yendi.

Bu sırada İslâmiyete karşı ilgi duyup Müslüman oldu ve ismini Muhammed Ali olarak değiştirdi. “Siyah Müslümanlar Birliği”nin aktif üyelerinden olan Clay’in yükselişi ABD’deki muhafazakâr çevrelerde tepki yarattı. Zenci, ve Müslüman bir boksörün Dünya Şampiyonluğu unvanına sahip olması, ayrıca Muhammed Ali’nin 17 Şubat 1966 da yaptığı basın toplantısında Vietnam Savaşı’na karşı olduğunu açıklaması, bu çevrelerde kendisine karşı duyulan kızgınlığı daha da artırdı. 1967’de ABD’de zencilere karşı ikinci sınıf vatandaş uygulaması yapıldığı için askere gitmeyi reddeden Clay beş vıl hapis ve 10 bin dolar para cezasına çarptırıldı. Ayrıca boksörlük lisansıyla Dünya Ağır Sıklet Boks Şampiyonluğu unvanı da elinden alındı. Hakkında verilen mahkûmiyet kararı 1971’de ABD Yüksek Mahkemesince bozuldu.

1970’te boksörlük lisansı Ruyalar/muhammed-ali-mac geri verilen Muhammed Ali tekrar ringlere döndü. Kendisinden dört yaş genç olan rakibi Jerry Quarry ile yaptığı ilk maçında rakibini üçüncü raundda nakavt etti, Muhammed Ali’nin elinden alınan şampiyonluk unvanı, Joe Fraizer’e verilmişti. 8 Mart 1971’de 15 rauntluk bir maçtan sonra dünyâ ağır sıklet şampiyonu Joa Frazier’e yenildi. 28 Ocak 1974’te yaptığı maçta Frazier’i yenerek yeni dünyâ şampiyonu George Foreman’la karşılaşmaya hak kazandı. 30 Ekim 1974’te Zaire’nin başkenti Kinşasa’da 8. raundun sonunda Foreman’ı nakavt ederek, dünyâ ağır sıklet şampiyonluğu ünvânını yeniden elde eti. Bu ünvânını altı maçta koruduktan sonra 15 Şubat 1978’de Leon Spinks’e sayıyla yenildi. Fakat 16 Eylül 1978’de yaptığı maçta Spinks’i yenerek dünyâ şampiyonluğu ünvânını geri aldı. Böylece dünyâ ağır sıklet boks şampiyonluğunu üçüncü kez kazandı. Bövlece Muhammed Ali Dünya Şampiyonluğu unvanını iki kez geri almayı başaran ilk boksör oldu. 1979 senesinde boksu bıraktığında yaptığı 59 maçtan yalnızca üçünde sayıyla yenilmiş, yenildiği üç rakibini de rövanş maçlarında yenmeyi başarmıştı.

Daha sonra tekrar ringe dönen Muhammed Ali Clay, Dünyâ Boks Konseyi (WBC) Şampiyonları Larry
Holmes’le 1980’de; Kanadalı Trevor Berbick’le 1981’de dövüştüyse de her iki maçı da kaybetti.
1984’te rahatsızlanarak ringe vedâ etti.

Çok renkli bir kişiliği olan Muhammed Ali Clay, sporculuk yetenekleri yanında, canlı zekâsı, görüşlerindeki kararlılığı ve açıklamalarının uyandırdığı yankılarla döneminde büyük bir ün kazandı.
“Kelebek gibi uçar, arı gibi sokarım!” sözü, onun ringler dünyâsına âit orijinal bir özdeyişidir.