Gentile Bellini Kimdir, Hayatı, Eserleri, Hakkında Bilgi

34

BELLİNİ, Gentile (1429-1507)

İtalyan ressam. Fatih Sultan Mehmed’ in ünlü portresiyle tanınmıştır.

Venedik’te doğdu. Ünlü ressam Jacopo Bellini’ nin büyük oğludur. Yaşamı konusundaki bilgiler, üstlendiği işler için hazırlanmış anlaşmalardan ve resmi belgelerden derlenebilmektedir. Bu belgelere göre 1469’da imparator III. Frederick tarafından Venedik ve Palatine kontluğuna layık görüldü. 1474’te Doge’lar Sarayı’ndaki resimlerin bakım ve onarımı ile görevlendirildi. Eylül 1479’da Fatih Sultan Mehmed’in isteği üzerine İstanbul’a geldi, Kasım 1480’e değin kalarak en ünlü resimlerinden biri olan Fatih’in Portresi’m yaptı. Sanıldığına göre daha sonra Mısır’a ve başka Orta Doğu ülkelerine de gitti. Venedik’te öldü.

Gentile babasının atölyesinde yetişti. Bu yüzden ilk yapıtlarının neler olduğunu ve atölyede ortaklaşa üretilen işlerde Gentile’nin katkısını kestirmek olanaksızdır. Ayrıca yaşamının son döneminde kardeşi Giovanni Bellini ile ortaklaşa yaptıkları resimlerde de Gentile’nin payını saptamak olası değildir.

Giovanni’ye oranla Gentile hem nitelik, hem de nicelik bakımından daha az önemli bir sanatçı olmuştur. Kardeşinin tersine Gentile’nin resmi, daha çok Venedik manzaraları ve tarihiyle, bölgesel konularla ve portrelerle sınırlıdır. Zamanında San Giovanni Kilisesi için yapılıp bugün Torino’daki Sabauada Galerisi’nde bulunan ve Bakire Meryem’in yaşamını konu alan resimler, onun bilinen ilk yapıtlarmdandır.