Etilen Gazı Nedir, Özellikleri, Hormon Özellikleri

0
131

Etilen (eten), alken sınıfından renksiz bir gaz. Doymamış hidrokarbon olup, karbonlar arasında, çift bağ vardır. Formülü C2H4, kaynama noktası -69,4 °C, ergime noktası -103,3 °C ve yoğunluğu 0,978 g/dm³ olan yanıcı bir gazdır. Etilen, suda orta derecede çözünür. Fakat alkol, eter, aseton ve benzende çok çözünür. Etilenin reaksiyon verme kabiliyeti oldukça yüksektir. Halojenlerle, sülfürik asit ve diğer çift bağ ile reaksiyon verebilen maddelerle hemen reaksiyon verdiği gibi polimerize polietileni meydana getirir. % 3 ile % 34 oranında etilen içeren hava karışımı patlayıcıdır. Zehir etkisi azdır. Ancak çok yüksek dozu şuursuzluk meydana getirir.

Etilen üretiminin takriben % 30,4’ü etil alkol, % 25’i etilen oksit, % 10’u stiren, % 10’u etilklorür ve % 15’i polietilen elde edilmesinde kullanılır. Etilenin başka amaçlar için kullanılan bölümü çok azdır. Etilen üretiminin büyük bir bölümü petrol ürünü gazların kraking fırınlarındaki pirolizi ile elde edilir.

Bitkisel hormon olarak etilen

Olgunlaşmakta olan meyvelerin dokularında,kök nodüllerinde,yaşlanan yapraklarda ve çiçeklerde bulunan bitkisel hormondur.Gaz halinde bulunan tek hormondur.

  • Meyve olgunlaşmasını sağlar.
  • Nişastanın şekere dönüşmesini sağlar.
  • Yaprak dökümünü etkiler.
  • Tohum çimlenmesi ve tomurcuklanmada etkilidir.
  • Salgılandığı bölgede etkilidir.