Edward Albee Kimdir, Kısaca Hayatı, Eserleri, Hakkında Bilgi

43

Edward Franklin Albee (d. 12 Mart 1928)  Çağdaş Amerikan tiyatro edebiyatının önde gelen yazarlarından.

Kim Korkar Hain Kurttan? (Who’s Afraid of Virginia Woolf?) adlı oyunuyla ilk büyük başarısını kazanan yazar modernitenin ve savaş sonrası Amerikan kültürünü eleştiren oyunlarıyla dönemin farklı seslerinden biri olmayı başarmıştır.

1946 – 1947 arasında Hartford’taki Trinity College’ta öğrenim gördü. Bir süre roman ve şiir yazan Albee, daha sonra oyun yazarı olmaya karar verdi. Başta tek perdelik oyunlar yazdı. En önemli eseri üç perdelik ilk oyunu Who’s Afraid of Virginia Woolf’u 1962’de tamamladı. 1966’da sinemaya da uyarlanan bu oyun, Türkiye’de çeşitli kereler sahnelendi ve 1993’te Kabalcı Yayınevi tarafından Kim Korkar Virginia Woolf’tan adıyla yayınlandı. Anılan oyunundan başka Kıl Payı, Amerikan Rüyası gibi bazı oyunları Türkiye’de sahnelendi.

Güçlü diyalog tekniği, işlediği konulara yaklaşımı, özellikle de insancıl değerlere verdiği önem bakımından yapıtları Avrupa ülkelerinde de ilgi topladı. Albee oyun yazarlığının yanı sıra ABD’de çeşitli okullarda dersler de verdi. Seascape (1975, Deniz Manzarası), A Delicate Balance (Kılpayı, 1966) ve Three Tall Women (1991, Üç Boylu Kadın) adlı oyunlarıyla üç kez Pulitzer Ödülü kazandı. Albee’nin ilk dönem oyunları absürd tiyatronun önemli örnekleri arasında yer almıştır.