Eduard Lalo Kimdir, Hayatı, Eserleri, Hakkında Bilgi

32

LALO, Eduard (1823-1892)

Fransız, besteci. Güçlü bir orkestralamayla ülkesine özgü niteliklerin ağır bastığı yapıtlar vermiştir.

27    Ocak 1823’te Lille’de doğdu, 22 Nisan 1892’de Paris’te öldü. İspanyol asıllı bir ailenin çocuğuydu. Babası, oğlunun da kendisi gibi asker olmasını istiyordu. Ancak Lalo küçük yaşta müziğe ilgi duydu, keman ve viyola dersleri aldı. Daha sonra Paris Konservatuvarı’nın Lille’deki bölümüne girdi.

On altı yaşında tek başına Paris’e giderek konservatuvarda öğrenci oldu. Çok yoksul koşullarda yaşamak ve okulun sıkı disiplini altında çalışmak zorunda kaldı. Bir süre sonra konservatuvardan ayrılarak kuramsal kitaplar ve önemli bestecilerin yapıtları üzerinde özel çalışmalar yaptı. Bu dönemde, ilk önemli ürünleri sayılan çeşitli şarkılarla keman ve piyano için bir parça besteledi.

1848’de bestecilikten uzaklaşarak keman ve viyola çalışmalarını yoğunlaştırdı. Armingaud-Jacquard Dörtlüsü’ne viyolacı olarak katıldı. 1865’te evlendiği eşi onu yeniden bestecilik alanında, özellikle sahne yapıtları üzerinde çalışmaya özendirdi. Fiesque adlı yapıtıyla 1866’da opera dalında açılan bir yarışmaya katıldı. Üçüncü olmasına karşın, opera kuruluşlarının ilgisini çeken yapıt, çeşitli aksilikler sonucu sahnele-nemediyse de başka yapıtları, Paris’te zaman zaman seslendirildi.

1870’lerin ortalarında dünyaca tanınmış kemancı Pablo de Sarazate’nin (1844-1908) Lalo’nun iki yapıtını yorumlaması, bestecinin ünlenmesinde çok etkili oldu. Bu iki yapıt, Keman Konçertosu ile Symphonie espagnole’dm (İspanyol Senfonisi). Özellikle İkincisi, 1875’teki ilk yorumlanışından başlayarak, günümüze değin konser programlarında yer almış ve çok sevilmiştir. Senfoni adını taşımasına karşın, daha çok süit ile konçerto arasında bir biçime sahiptir. Lirik anlatımı ve çok başarılı orkestralamasıyla, Fransız bestecilerin Ispanya’dan esinlenerek verdikleri yapıtlar arasında, en önemlilerden biridir.