Depresyon Tedavi Aşamaları (Bilim ve Sağlık)

felsefe/4513

Depresyon Tedavi Aşamaları

Depresyonda doktor ilaç recetesi yazar, bunlara antidepresan deniliyor. Bu ilaçlar merkez sinir sistemin metabolizmasına tesir eder, yani beyine. Bunların hüneri, aracı maddelerin dozunu normale dönüştürmek ve hastanın iyileşmesini veya psikoterapi yapmak duruma gelmesini sağlamak. Bu normale dönüştürülen aracı maddelerinin isimleri Serotonin ve Noradrenalin. Antidepresanlar olan problemleri kapatmak için keyif düzeltici veya uyandırıcı ilaç değildir. Sağlıklı insanda tesir göstermiyorlar. Sadece düzeninden çıkan beyindeki metabolizmayı normale çeviriyorlar. Birde önemli olan, antidepresanlarda bağımlılık riski olmadığnı bilmek. Bir başka ilaç grubu Benzodiazepinler. Bu ilaçlar baze zaman ek ilaç olarak, bir kaç gün veya hafta veriliyor, depresyonda yan etki olarak görünen korkuyu hafifletmek için. Ani rahatsızlıkları hafifletiyorlar, ama sürekli olarak antidepresan tesirleri yoktur. Bunlarda bağımlılık riski olduğu için bir kaç haftadan fazla verilmeleri

uygun değil. Ayrıca Almanyada arasıra doğal preparatlarda uygulanılıyor. Bunlar bu sıralar korku ve depresyonda faydası varmı diye araştırılıyor.

Tesiri geç göründüğnden dolayı neye dikkat edilmeli?

Halen önemli olan, antidepresanlar tesirini hemen göstermiyor; genelde tesirini gösterene kadar iki veya üç hafta sürüyor. Antidepresan alan bu süreden haberdar olmalı, ilk zaman faydasını görmeyince hayal kırıklılığna uğramamak için. Bu nedenle önemli olan, ilaçı tesiri olmadı diye bir kaç gün sonra bırakmamak. Ama iki veya üç hafta geçince keyif düzeltici tesiri görülmesi gerek. Bu olmazsa tedavi eden doktora haber vermek gerek.

Antidepresanların hangi yan tesirleri vardır?

Her ilaç gibi antidepresanlarda istenilmeyen tesir gösterebilir. Bu yan etkileri çoğu zaman tedavi başlangıcında çıkar ve zamanla azalır veya tam kayıb olur. Bunlar genel olarak bilinmiyor, bilakis farklı şekillerde görünüyor. Baze hastalar ilk zamanlar mie bulantısı veya kusmaktan şikayetci, başkalarda kilo alma ve çinsel ilişkide sorunlardan şikayetci. Burda önemli olan, hasta ilaçı kendi başına bırakmamalı veya dozunu azaltmamalı. Tedavi eden doktorunuzu bu yan etkilerden dolayısı haberdar ediniz. Yan etkileri kendiliğinden kayıb olmazsa, ilaçın dozunu değiştirmeyle, etkiler azalta bilinir. Ayrıca doktor baze durumlarda bir başka ilaç yazabilir, depresyona karşı aynı etkisi ama ya hiç yada daha az yan etkisi yapan. Yan etkileri illâki katlanması gereken önüne geçilemez kader değildir.

Tedavi süresi ne kadar?

Antidepresan etkisini gösterdiği zaman hastanın ilaçı devamlı yazılan dozda kullanması çok önemli. Ayrıca şikayetlerin azaldığından sonra geri hastalanmamak amacıyla korumak tedavisi önemli. Bunda normalde altı ay sürekli antidepresan alması gerekli. Bu korumak tedavisi ilk depresyona yakalanması olsada tavsiye ediliyor. Tekrar tekrar depresif veya manik-depresif epizotlar oluşursa sürekli antidepresan ilaçla veya lityum preparatla tedavi meçburdur. Bunun ismi devir koruyucu (Phasenprophylaxe).