Anadolu Medeniyetleri Müzesi Nerededir, Tarihçesi

Anadolu Medeniyetleri Müzesi. Ankara Kalesi’nin dış duvarının güneydoğusundaki, müze olmaya uygun restore edilen iki Osmanlı yapısından oluşur. Anadolu Medeniyetleri Müzesi, 1997’de Avrupa’da Yılın Müzesi seçilmiştir.

Tarihçe

Ankara’da ilk müze, Kültür Müdürü Mübarek Galip Bey tarafından 1921’de kalenin Akkale olarak isimlendirilen burcunda kurulmuştur. Bu müzenin yanısıra Augustus Mabedi ile roma Hamamında da eser toplanmıştır.

Mustafa Kemal Atatürk’ün telkinleriyle merkezde bir “Eti Müzesi” kurma fikrinden hareket edilerek diğer bölgelerdeki Hitit eserleri de Ankara’ya gönderilmeye başlanınca geniş mekanlara sahip bir müze binası gerekli görülmüştür. O zamanki Kültür (Hars) Müdürü Hamit Zübeyr Koşay tarafından, devrin Maarif Vekili Saffet Ankan’a metruk halde bulunan Mahmut Paşa Bedesteni ve Kurşunlu Hanın onarılarak müze binası olarak kullanılması önerilmiş, bu fikir kabul edilerek, 1938’de 1968’e kadar devam eden bir restorasyon çalışması başlatılmıştır. Bedestenin orta bölümünde yer alan kubbeli mekanın büyük bir kısmının onarımının 1940’ta bitirilmesi ile eserler, Alman Arkeolog H. G. Guterbock başkanlığındaki bir heyet tarafından yerleştirilmeye başlanmış, 1943’te binaların onarımı devam ederken, orta bölüm ziyarete açılmıştır. Bu bölümün onarım projesi Y. Mimar Macit Kural, ihale sonrası onarımı ise Y. Mimar Zühtü Bey tarafından yapılmıştır. 1948’de Müze İdaresi Akkaleyi depo olarak bırakıp, Kurşunlu Hanın onarımı tamamlanan dört odasına yerleşmiştir. Kubbeli mekanın çevresindeki arastanın restorasyon ve teşhir projeleri Anıtlar Yüksek Mimarı İhsan Kıygı tarafından hazırlanmış ve uygulanmıştır. Beş dükkan orijinal halde bırakılıp, dükkan aralarındaki bölmeler kaldırılmış ve böylece, teşhir için geniş bir çevre koridoru elde edilmiştir. Müze yapısı 1968’de son şeklini almıştır. Bugün idari bina olarak kullanılan Kurşunlu Han’da araştırmacı odaları, kütüphane, konferans salonu, laboratuvar ve iş atelyeleri yer almakta, Mahmut Paşa Bedesteni ise teşhir salonu olarak kullanılmaktadır.

Bugün kendine özgü koleksiyonları ile dünyanın sayılı müzeleri arasında yer alan Anadolu Medeniyetleri Müzesinde, Anadolu Arkeolojisi, Paleolitik Çağdan başlıyarak Neolitik, Kalkolitik, Eski Tunç Çağı, Hititler, Frigler, Urartular ve Geç Hititler dönemine ait emsalsiz eserler Osmanlı devrinin bu tarihi mekanlarında kronolojik bir sırayla sergilenmektedir.

Adres, Ulaşım, İrtibat,

Adres: Gözcü Sokak No:2 06240, Hisarlar Caddesi, Atpazarı, Ulus / ANKARA

Ulaşım: Ulus heykelden Ankara Kalesine doğru hiç sapmadan devam ettiğinizde yol sizi Müze girişine çıkaracaktır.

Telefon: +90 (312) 324 31 60 – 61 – 65
Faks: +90 (312) 311 28 39

E-posta: anmedmuz@ttnet.net.tr

E-Posta: anmedmuz@gmail.com

www.anadolumedeniyetlerimuzesi.gov.tr