Bilim

Davranışlar üzerinde bakterilerin de etkisi var’ (Bilim ve Yaşam)

bilim-3/bakteri_ ‘Davranışlar üzerinde bakterilerin de etkisi bulunmakta’

 

İnsanlar dahil bütün memelilerin sindirim sisteminde bulunan trilyonlarca bakterinin sindirime destek dışında da etkileri olabilir.

Bakterilerin çocukların beyin gelişimini ve ileriki yaşlarda davranışlarını belirliyor olabileceği düşünülüyor.

Yapılan araştırma, İsveç’in Karolinska Enstitüsü’nde gerçekleştirildi.

Fareler üzerinde yapılan deneylerde sindirim sisteminde doğal olarak bulunan bakterilerin karaciğerin çalışmasını ve hatta serotonin gibi hormonların üretimini etkilediği bundan önce yapılan araştırmalarda ortaya çıkmıştı.

Bu son araştırma ise, bakterilerle karşılaşmadan, steril ortamlarda yetişen genç farelerin daha cesur davrandığını ve aynı farelerin yetişkin yaşlarda normal bakterilerle büyümüş farelere kıyasla daha az korktuğunu gösterdi.

Ama bu veri, bakterisiz büyüyen farelerin daha sağlıklı ya da rahat yaşadığı anlamına gelmiyor.

Bu fareler, doğal hayatta kendilerini tehlikelerden koruyan temkinli davranışlardan mahrum kalmış olabilir.

İsveç’teki araştırma ayrıca, bakterilerin insanlara paralel biçimde evrimden geçtiğine ve insan davranışında da önemli bir rol oynadığına işaret ediyor.

Fakat bu etkinin beynin gelişimini tam olarak nasıl şekillendirdiği araştırmacılar için halen esrarını koruyan bir konu.

İsveçli ekip, dünyadaki en basit canlı türleri arasında yer alan bakterilerin, en karmaşık organ olan insan beyni üzerinde etki sahibi oluşunu kendi başına çok heyecan verici bir bulgu olarak değerlendiriyor.