Yılanların Öcü Fakir Baykurt Kitap Özeti, Konusu, Karakterleri

Yazar: Fakir Baykurt (1929-1999)

Kitap Hakkında: Fakir Baykurt, Yılanların Öcü adlı romanı bahane edilerek, 1959’da ortaokul öğretmeniyken MEB kararıyla, öğretmenlikten uzaklaştırılmıştır. Devam romanı olan Irazca’nın Dirliği ve Kara Ahmet Destanı ile birlikte Fakir Baykurt üçlemesi olarak anılır.

Ana Fikir:
İnsan sırlar içinde yaşar ve bunu farkedemez. Fakat,etrafındaki insanlara ilgi gösteren sosyal insanlar bunu keşfederler ve hayattan tat almaya başlarlar.ne şekilde olursa olsun insanların hakkını yememeliyiz. Çünkü eninde sonunda adalet yerini bulacaktır.

Konu: Karataş köyünde oğlu Kara Bayram, gelini Haçça ve torunları Ahmet ve Şerife ile yaşayan Irazca’nın köy içerisindeki hiyerarşiye başkaldırışı anlatılır.

Özet: Kara Bayram, köyünün doğru sözlü, bileği kuvvetli delikanlısıdır. Yıllarca bu köyde yaşamış,ömrünü bu topraklarda çalışmaya adamıştır. Az miktardaki toprağıyla geçinmeye,ürününün mahsülünü almak için uğraşır. Fakat birgün gelir köydeki arkadaşlarından birim olan Haceli, Bayram’ın evinin önündeki boş araziye ev yaptırmak ister. Bayram buna karşı çıkar. Köyün muhtarı bu boş arazinin satılmasına menfaati için,daha olaylar başlamadan önce karşı çıkmadığından, sürekli Haceli denilen o adama destek çıkmak zorunda kalır. İş öyle bir duruma varır ki muhtar Bayram’ı razı etmek için bir gün muhtarlığa konuşmak vaadiyle çağırır ve birkaç adamına falakayla dövdürür. Buna rağmen Bayram hakkını savunur. Ve yanında her zaman ona destek çıkmış annesini bulur. Bu olaydan bir hafta sonra kaymakamın köye geleceği haberini duyan muhtar onu memnun etmek için bütün hazırlıkları yapar. Bayram’ın annesi haberi duyunca daha kaymakam gelmeden bir gün önce onun geleceği yolda,dövüldükten sonra sakat kalmış olan oğlunuda götürerek beklemeye başlar. Ve onu gördüğünde olup biten herşeyi anlatır. Kaymakam köye geldiğinde, köy muhtarı başta olmak üzere herkesi tersler. Bayram’ın evinin önüne ev yapılmaması için bir belge çıkartarak Bayram’a verir. Fakat, bu olayların şokunu üstümden atlatamayan Bayram’ın annesi delirir.

Olay ve Kişiler:
Bayram: Delikanlı, mert, cesur, sözüne güvenilir bir delikanlıdır.
Haceli: Pısırık,toplumun arkasına sığınan, bencil bir kişilik yapısına sahiptir.
Irazca Ana: Evladının sürekli yanında olan otoriter bir kişilik yapısındadır.
Muhtar: Para düşkünü,sadece kendini düşünen bencil birisidir.