Ana Sayfa Kimdir Yavuz Bülent Bakiler kimdir? Hayatı ve eserleri hakkında bilgi

Yavuz Bülent Bakiler kimdir? Hayatı ve eserleri hakkında bilgi

0

Yavuz Bülent Bakiler kimdir? Hayatı ve eserleri hakkında bilgi: Şair ve yazar. 23 Nisan 1936, Sivas doğumlu. İlk ve orta öğrenimini Sivas, Gaziantep ve Malatya’da tamamladı. Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesini bitir­ dikten (1960) sonra kısa bir süre Yeni İstanbul gazetesinde çalıştı. TRT Ankara Radyosu Merkez Program Dairesi Başkanlığında operatör olarak görev yaparken çeşitli kültür programları hazırladı ve sundu. (1964-68). Sivas’ta avukatlık yaptı (1969-75). İl başkanlığı görevinde bulunduğu Adalet Partisinden belediye başkanı ve milletvekili adayı gösterildi. Başbakanlık Toprak ve Tarım Reformu Müsteşarlığında hukuk müşavirliği (1975-76) ve bir süre Ankara Televizyonunda çalıştıktan (1976-79) sonra Kültür Bakanlığı müsteşar yardımcılığı (1979-80) görevlerinde bulundu. IZ Eylül’den sonra müşavir kadrosuna atandı ve 199Z’ye kadar bu bakanlıkta hizmetini sürdürdü. İki yıl Başbakanlık müşaviri olarak görev yaptıktan sonra 1994’te kendi isteğiyle emekli oldu. Çalışmalarını İstanbul’da sürdürdü.

Liseden mezun olduğu yıl (1953) Türk Sanatı dergisinde çıkan ilk şiirinin ardından, şiirleri mahalli dergi ve gazeteler ile üniversite öğrenciliği yıllarında arkadaşlarıyla birlikte çıkardığı Kopuz ve bir süre yazı işleri müdürlüğünü yaptığı Orkun ve Türk Edebiyatı (1980) dergilerinde çıktı. Türkiye ve Tercüman gazetelerinde köşe yazarlığı yaptı. Samanyolu televizyonuna Türkçe’nin doğru ve güzel kullanılması konulu “Sözün Doğrusu” isimli bir program hazırladı ve sundu. “Sözün Doğrusu” programı ve yeni Türk Cumhuriyetlerini konu aldığı TV programları nedeniyle çeşitli kuruluşlarca çok sayıda ödüle layık görüldü. Orkun, Hisar ve Türk Edebiyatı dergilerinin en dikkati çeken şairleri arasında yer aldı.

Çocukların ve gençlerin okuyabilecekleri kitapları: Şiirimizde Ana (Antoloji, 1976), Üsküp’ten Kosova’ya (Gezi, 1979), Türkistan Türkistan (Gezi, 1986), Aşık Veysel (Biyografi, 1986), Mehmet Akif Ersoy (Biyografi, 1990).

Kaynak: Türk Çocuk ve Gençlik Edebiyatı Ansiklopedisi, 2. Cilt, Hasan Latif SARIYÜCE, Nar yayınları, 2012