Tarihi Giysi Takıları Broşlar (Antik Takılar Tarihi Eserler)

Tarihi Giysi Takıları Broşlar (Antik Takılar Tarihi Eserler)

 

Broşlar

Bezeme amacı ile elbiseye takılan iğne. Masif metalden veya metal ile taşın birlikte kullanılmaları il genelde yuvarlak, oval, kare ve dikdörtgen formlarındaki takılardır. Repoussé teknikte yapılmış bitkisel ya da geometrik bezemelerin yanı sıra; insan veya hayvan kabartmaları ile bezeli de olabilmektedirler. (Fibuladan geliştirilmiş olduğu düşünülmektedir)

Kat. No: 206
Adı: Broş
Cinsi: Altın
Geliş Yeri: Yapraklı
Geliş Şekli: Satın alınma
Boyutları: Çap: 3,25 cm.; Kal.: 0,6 cm.
Ağırlığı: 6,120 gr.
Dönemi: İ.Ö. 4. yüzyıl

Kurs formlu broşun çevresi sırasıyla boğumlu, örgü ve düz telkarilerle çevrilmiştir. Çerçeveyle rozet arasındaki geniş frizde bitkisel bezeme yer almaktadır. Ortadaki kubbe biçimindeki rozetin çerçevesi, içe bakan yarım yuvarlaklarla bezelidir. Ortadaki altı kalp motifinden sonra, üst üste altışar yapraklı iki rozet yer alır. Ortalarında da iri bir kürecik vardır. Tüm bezemesi telkari işçilik gösteren broşun ortasındaki iki rozetin yaprakları ise ince altın safihadan kesilerek monte edilmiştir. Broşun arkasında geniş bir kulpu vardır. Broş olarak kullanılmasının yanısıra İ.Ö.3.yüzyıl da bazı tip sarkaçlı küpelerin kaş kısımlarının da bu formda yapıldıklarını görmekteyiz.

 

Kat. No: 207
Adı: Broş
Cinsi: Altın
Geliş Yeri: Nizip
Geliş Şekli: Satın alınma 9.12.1969
Boyutları: Uz.: 4,4 cm.; gen.: 2,4 cm.
Ağırlığı: 3,37 gr.
Dönemi: Hellenistik dönem

Kısa kenarlarında ikişer kulak yapan oval bir altın plaka yay biçiminde bükülmüştür. Kulakların altına birer göz yerleştirilmiştir. Broşun ve gözlerin çevresi yivli telkari bir çerçeve ile çevrilmiştir. Plaka, bir saç örgü motifi ile ortasından enlemesine ikiye ayrılmıştır. Dar kenarın bir tarafında, dışta saç örgüsünün ucunda çevresine ince düz bir tel geçirilmiş bir adet sarmaşık yaprağı bulunmaktadır. Arkasında tokası eksiktir.

 

Kat. No: 208
Adı: Broş
Cinsi: Altın ve sardoniks
Geliş Yeri: Tokat, Darıdere
Geliş Şekli: Satın alınma
Boyutları: Çap: 3,7 cm.
Ağırlığı: 12 gr.
Dönemi: Roma dönemi

Ortası kameolu altın bir kurstur. İç içe aralıklarla yerleştirilmiş üç telkari çerçeveden en içtekinin eksenleri üzerinde dört tane altın kürecik vardır. Çerçeveler arasındaki frizlerde repoussé teknikte, niteliği anlaşılamayan bezemeler yer almaktadır. Kameo ile son çerçevenin arasındaki friz ise düzdür. Kameo kursa, yuvanın düşük ayar altından yapılmış kanatları sıkıştırılarak monte edilmiştir. Kameo ve çerçevesi sonradan monte edilmiş olabilir. Broşun arkası düz olup, iki küçük kare plaka üzerine iki bantlı geniş iki halka lehimlenmiştir. Kameo üzerinde başında defne çelengi olan, sağa dönük bir erkek büstü vardır.

 

Kat. No: 209
Adı: Broş
Cinsi: Altın
Geliş Yeri: Siirt
Geliş Şekli: Bilinmiyor
Boyutları: Çap: 2,1 cm; Yük.: 3,9 cm.
Ağırlığı: 3,4 gr.
Dönemi: İ.S. 2.-3. yüzyıl

Kalın altın levhadan düz geniş kenarlı şapka biçiminde, orta kısmı bombeli bir kurstur. Bu bombenin her iki tarafında bulunan birer delik şimdi mevcut olmayan çengele ait olmalıdır. Alt kenardaki üç sabit halkaya tutturulmuş kısa zincirlerin uçlarında tomurcuk biçimli birer sarkaç bulunmaktadır.

Anadolu Medeniyetleri Müzesi’nde Sergilenen Antik Takılar (kultur.gov.tr)