Ana Sayfa Sosyologlar Türk Sosyologlar Seyyid Ahmet Arvâsî

Seyyid Ahmet Arvâsî

0

Şuraya atla: kullan, ara
Ahmet Arvâsî
AhmetArvasi.jpg
Doğum 15 Şubat 1932(1932-02-15)
Doğubayazıt, Ağrı
Ölüm 31 Aralık 1988 (56 yaşında)
Erenköy, İstanbul
Meslek Sosyolog, pedagog, yazar
Milliyet Türk

Ahmet Arvasî (d. 15 Şubat 1932 – ö. 31 Aralık 1988), Türk toplumbilimci, pedagog, yazar.

İçindekiler

 • 1 Hakkında
 • 2 Kökeni
 • 3 Hayatı
 • 4 Eserleri

Hakkında[değiştir | kaynağı değiştir]

Ağrı’nın Doğubayazıt ilçesinde doğmuştur. Seyyid’tir.[kaynak belirtilmeli] 56 yaşındayken, İstanbul’un Erenköy ilçesindeki evinde 31 Aralık 1988 – Saat: 11:00’da, daktilosu başında vefat etmiştir.

Kökeni[değiştir | kaynağı değiştir]

Arvaslar neslindendir. Atalarının Anadolu’ya gelişini kendisi şöyle anlatmaktadır:

« …Ailem “Arvâsî” adı ile bilinir. 650 yıldan beri Anadolu’da yaşar. Orhan Gazi ile tanışan ceddim Hacı Kasım-ı Bağdadi adında bir zattır. Onun oğullarından biri Van Gölü’nün güneyine (Arvas Köyüne) yerleşmiştir. Biz ondan türemiş ve çoğalmışız… »

“Arvasîler” olarak bilinen aile, Soyadı Kanunu’nun çıkmasıyla, “Arvâsî” soyadını almıştır. Babası, Abdülhakim Arvâsî’dir. Fakat, Necip Fazıl Kısakürek’in manevî hocası olarak bilinen Abdülhakîm Arvâsî ile aynı kişi değildir. Ahmet Arvâsî’nin babası olan Abdülhakim Arvâsî bu isim benzerliğini 18 Nisan 1980’de, Mehmet İlhan Bey’e yazmış olduğu bir mektupta şöyle anlatmaktadır:

« Şu an Ankara’nın Bağlum nahiyesinde yatan S. Abdülhakîm Arvâsî hazretleri ile aynı ailedeniz. Kendileri aynı zamanda babamın da isim babalarıdır. Babama kendi adlarını vermişlerdir. »

Hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

Ailenin altı çocuğundan birincisi olan S.Ahmed Arvasî, ilköğretime Van’da başlayıp Doğubayazıt’ta tamamladı. Ortaokulu Erzurum’da okudu ve sonrasında Erzurum Erkek Öğretmen Okulu’nu bitirdi. 1952 yılında Konya’nın Doğanbeyli nahiyesinde ilkokul öğretmeni olarak göreve başlayan Arvasi, yurdun çeşitli yerlerinde öğretmenlik yaptı. Daha sonra Ankara Gazi Eğitim Enstitüsü – Pedagoji Bölümü’ne başladı ve buradan da 1958 yılında mezun oldu. Balıkesir, Bursa ve İstanbul’daki eğitim enstitülerinde hocalık yaptı. 1978 yılında İstanbul Atatürk Eğitim Enstitüsü’nden 24 arkadaşıyla birlikte siyasî amaçlar için sürgün edilen Arvâsî, 1979 yılında emekli olmak zorunda kaldı.

« Hayretle gördüm ki, bu ülkede Türk kelimesinden ürkenler var. Yine hayretle gördüm ki, bu ülkede İslam kelimesinden ürkenler var. Ve yine ürpererek gördüm ki, bu ülkede Türk ve İslam kelimelerinin yan yana gelmesinden dehşete kapılan kişi ve çevreler var. »
(Seyyid Ahmet Arvasî)

Emekli olduğu yıl, Milliyetçi Hareket Partisi Olağan Kongresi’nde “Genel İdare Kurulu Üyesi” sıfatıyla aktif siyasete atıldı. Diğer yandan çeşitli gazete ve dergilerde yazdı. Her gün Gazetesi’nde, “Türk-İslam Ülküsü” başlığı ile günlük makaleleri yayımlandı. 12 Eylül 1980 darbesine kadar partideki görevini ve yazılarını sürdürdü. Darbenin ardından Mamak Cezaevi’ne hapsedildi. Burada işkencelere maruz kaldı ve ilk kalp krizini burada geçirdi. Tahliye olduktan sonra ülkücü gazete ve dergilerde yazdı. Türkiye Gazetesi’nde Hasbihal başlığı ile makaleleri yayımlandı.

Arvasî’nin Mamak’ta geçirdiği kalp krizini Alpaslan Türkeş şöyle anlatıyordu:

« Tutukevinde geçirdiği kalp rahatsızlığı dolayısıyla Ankara mevki hastanesi’ne kaldırıldı. O gün, daha dün gibi hatırımdadır. Görevliler kendisini hastaneye gitmesi için aşağıya indirdiler. Biz, yukarıda kalmıştık. Odamın penceresinden dış kapının açıldığı merdivenleri görebiliyordum. Arvasî hocamızı hastaneye götürecek cankurtaran henüz gelmemişti. Ayakta bekleyecek hali yoktu, bitkin bir vaziyette taş merdivenlere oturarak cankurtaranın gelmesini bekledi. Yukarıdan askerlere seslendim. Bir binbaşı çıktı. Kendisine Arvasî Bey’in rahatsız olduğunu, bir sandalye getirilmesi için emir buyurulmasını rica ettim. Bu ricamdan sonra bir sandalye getirdiler. Daha sonra cankurtaran geldi ve uzaktan birbirimize el sallayarak ayrıldık, vedâlaştık. »

Eserleri[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Diyalektiğimiz ve Estetiğimiz
 • Doğu Anadolu Gerçeği
 • Eğitim Sosyolojisi
 • Hasbihal (6 cilt)
(Hasbihal, daha sonra konularına göre şu isimlerde yayınlanmıştır:)
 1. Emperyalizmin Oyunları
 2. Devletin Dini Olur mu
 3. Kadın Erkek Üzerine
 4. İnsanın Yalnızlığı.
 • İleri Türk Milliyetçiliğinin İlkeleri
 • İnsan ve İnsan Ötesi
 • Kendini Arayan İnsan
 • Şiirlerim
 • Türk-İslâm Ülküsü (3 Cilt)


“Seyyid_Ahmet_Arvâsî&oldid=19214198” adresinden alındı.