Şeker Portakalı Kitap Özeti Jose Mauro de Vasconcelos Konusu, Özeti

Noel yaklaşırken, maddi zorluklardan dolayı asla oyuncak almaya parası olmamış bu çocuklar birgün şehre bir kamyon dolusu oyuncağın geleceğini ve dağıtılacağını öğrenirler. Luis ve Ze oyuncakların dağıtılacağı yere yalnız başlarına gidemeyecek kadar küçüktürler ve onları götürecek kimse yoktur. Gloria onları yalnız göndermek istemez ve postacı ile birlikte gitmeleri şartıyla izin verir. Ancak postacı tüm evlere uğrar ve çok yavaştır. Sonunda meydana vardıklarında oyuncakların sadece ambalajları kalmıştır. Bir yılbaşı gecesi büyük umutlarla ayakkabılarını kapısının önüne koyar ve sabah onları bomboş bulduğunda fakir olmalarına isyan eder. Bu esnada babasının üzgün gözleriyle karşılaşır ve söylediklerine çok pişman olur. Babasını mutlu edebilmek için ayakkabı boyayarak para kazanmaya, kazandığı parayla babasına filtreli sigara almak ister. Tüm gün çalışıp sigarayı alır ve vicdanıı rahatlatmaya çalışır. İçinden şarkı söylemeyi çok seven Zeze sokak şarkıcısı Bay Arivaldo ile tanışır. Bozuk paralar karşılığında Bay Arivaldo’nun yanında şarkı söylemeye başlar. Salı günleri okulu kırıp sokak şarkıcılığı yapar. Bay Arivaldo arada sırada ablası Godoya’ya götürmesi için şarkı sözleri verir. Fakat babası şarkı sözlerinin müstehcen olduğunu düşünerek Bay Arivaldo ile görüşmesini yasaklar. Babası ile yalnız olduğu birgün, babası için şarkı söylemeye kadar verir. Ancak sonuç beklediği gibi olmaz. Babası onu kemerle döver. Her yeri morarır, okula gidemez, Portuga onu gördüğünde Ze onun oğlu olmak istediğini söyler.

Birgün ders sırasında öğrencilerden biri sınıfa geç kalır. Tren Mangaratiba’nın Potekizli’nin arabasına çarptığını söyledi. Ve Zeze için dünya durdu. İzin almadan sınıftan çıktı, kaza alanına gider. Onların dostluğunu bilen biri onu sakinleştirir. Portuga’nın ölmesi Zeze’nin çocukluğunun ölmesine neden olur. Totoca Zé’yi bir evin önünde hasta halde bulur. Ona bir haber vereceğini söyler, evlerinin arkasından yol geçecek ve bahçe sıırındaki tüm ağaçlar kesilecektir. Şeker Portakalı fidanı, Minguinho gidecektir. Çocukluğunu yitirmiş bir çocuk olan Zeze daha fazla dayanamaz ve hasta olur.

Yemek yiyemez, yediğini çıkarır, sürekli hayaller görür, yataktan çıkamaz hale gelir. Tüm tanıdıkları onun için endişelenir. Tüm mahalle, okul arkadaşları onu ziyarete gelir ve mahallenin onsuz ne kadar sıkıcı olduğundan bahsederler.

Sonunda