Ana Sayfa Edebiyat Edebi Şahsiyetler Nemeth Laszlo Kimdir, Hayatı, Eserleri, Hakkında Bilgi

Nemeth Laszlo Kimdir, Hayatı, Eserleri, Hakkında Bilgi

0

NEMETH, Lâszlo (1901-1975)

Macar, yazar. Döneminin değişken toplumsal olaylarında insan gerçeğini aramıştır.

18    Nisan 1901’de Nagybânya’da doğdu, Budapeşte’de öldü. Budapeşte’de tıp öğrenimi yaptı. Birkaç yıl doktorluk ettikten sonra kendini tümüyle edebiyat çalışmalarına verdi. Deneme yazıları yazdı. Nyugat (Batı) adlı dergide çalıştı. 1932’de, tüm yazılarım kendisinin yazdığı Tano (Tanık) adlı dergiyi çıkardı.

Nemeth, Macar edebiyatında, 1908-1941 arasında Nyugat grubunun temsil ettiği Batıcı kuşağın önemli üyelerinden biri olmuştur. Budapeşte aydınlarının oluşturduğu bu grupta “sanat sanat içindir” görüşü egemendi. Nemeth, romanlarında orta sınıfı ve aydınları incelemiştir. Yapıtlarında otobiyografik yönün ağır bastığı görülür. Siyasal değişiklikler içindeki insanın konumu üstüne kendine özgü görüşleriyle sürekli tartışmalara yol açmıştır. Yazdığı oyunlarda düşünce ve konuşmalara, hareketten daha çok önem vermiştir. Tarihsel oyunlarında, tarihi yaratan güçlerle büyük insanlar arasındaki ilişkiler üstünde durmuştur. Toplumsal konulu oyunlarında ise düzenin eleştirisini yapmıştır. Aile çevresinin ağır koşullarının aydın insanın kişiliğinde yansımasının dramını ele almıştır. İnsanla toplumsal olgular arasındaki ilişkiyi titiz bir gözlemle yansıtmaya çalışmıştır. Tolstoy ve Shakespeare gibi pek çok yazardan çeviriler de yapan Nemeth’in denemeleri, Macar kültür tarihi için değerli birer kaynak niteliğindedir.

•    YAPITLAR (başlıca): Roman: Gyâsz, T935, (“Suç”); Kocsik szeptemberben, 1937, (“Eylül’de Arabalar”); Alsö-vârosi bücsü, 1939, (“Alsovaros Yortusu”); Szerdai Foga-dönap, (“Çarşamba Kabul Günü”); A masik master, (“Öbür Usta”); Iszony, 1947, (“Korku”); Egetö Eszter, 1956. Oyun: Galilei; Jösef II; Szömyeteg, 1947, (“Canavar”).

Türk ve Dünya Ünlüleri Ansiklopedisi
vikipedi