Ana Sayfa Kimdir Mustafa İbn-i Yusuf İstanbuli kimdir? Hayatı ve eserleri hakkında bilgi

Mustafa İbn-i Yusuf İstanbuli kimdir? Hayatı ve eserleri hakkında bilgi

0

Mustafa İbn-i Yusuf İstanbuli kimdir? Hayatı ve eserleri hakkında bilgi: Mustafa İbn-i Yusuf İstanbuli Hal tercemesi tarihçiler faslında mezkur meşhur Katib Çelebi’nin talebelerinden bir zat olup İstanbul’ludur. Sultan ikinci Osman devri ilim erbabındandır. Türkçe (Ma’denü’l-Esrar fi ilmi’l-Hesab) ismindeki eserinin bir nüshası şehid Ali Paşa Kütübhanesinde vardır.

Mustafa İbn-i Yusuf İstanbuli kimdir? Hayatı ve eserleri hakkındaki yazımızın sonuna gelmişken bir hatırlatma yapmak istiyoruz. Öncelikle kaynağımız altta, yazının sonunda da belirttiğimiz gibi Bursalı Mehmet Tahir Bey’in Osmanlı Müellifleri isimli eseri’dir. Daha detaylı bilgi edinmek isteyen ziyaretçilerin araştırmalarına devam etmesini öneririz. Herhangi bir şekilde Mustafa İbni Yusuf İstanbuli hayatı hakkında bilgi edinen ziyaretçilerimiz bize bu bilgileri kaynaklarıyla birlikte ulaştırırlarsa yayınlamaktan mutluluk duyacağımızı belirtmek isteriz.

Site yönetimi olarak mümkün olduğunca internet ortamında bulunmayan bilgileri çeşitli kitap, dergi vb. yayınlardan alarak sitemize aktarmaktayız. Dolayısıyla pek çok kaynaktan alınmış bilgileri burada ziyaretçilerimizin bilgisine sunmaktayız. Sizlerin de her türlü öneri ve eleştirilerine açık bir şekilde yayınlarımıza devam ediyoruz. Sitemize katkı sunmanız durumunda kaynağı belirtilmiş her türlü bilgiyi burada yayınlamaktan mutluluk duyarız.

Kaynak: Osmanlı Müellifleri, Bursalı Mehmed Tahir Bey, Meral Yayınevi, 3. Cilt.