Ana Sayfa Kimdir Mehmed Efendi (Mahmud İbn-i Osman Efendi) kimdir? Hayatı ve eserleri hakkında bilgi

Mehmed Efendi (Mahmud İbn-i Osman Efendi) kimdir? Hayatı ve eserleri hakkında bilgi

0

Mehmed Efendi (Mahmud İbn-i Osman Efendi) kimdir? Hayatı ve eserleri hakkında bilgi: Ulema ve riyaziyecilerden bir zat olup Şumnu’ludur. Mahmud İbn-i Osman Efendi , Memleketinde Halil Paşa Camiinin muvakkıti iken guruba ait güneş saatlerinin yapılış ve kullanılmalarını beyan eden, ilmi şekilleri ile beraber Arapça, altı bab üzerine tertib edilmiş bir risale yazmıştır ki kendi el yazısı ile olması muhtemel bir nüshası tarafımdan Rasadhane-i Amire Kütübhanesine hediye edilmiştir. Risalenin te’lif tarihi 1204 (1790) senesidir. Şair eserleri olduğu muhtemel ise de tarafımdan görülememiştir.

Mahmud İbn-i Osman Efendi kimdir? Hayatı ve eserleri hakkındaki yazımızın sonuna gelmişken bir hatırlatma yapmak istiyoruz. Öncelikle kaynağımız altta, yazının sonunda da belirttiğimiz gibi Bursalı Mehmet Tahir Bey’in Osmanlı Müellifleri isimli eseri’dir. Daha detaylı bilgi edinmek isteyen ziyaretçilerin araştırmalarına devam etmesini öneririz. Herhangi bir şekilde Mahmud İbn-i Osman Efendi hayatı hakkında bilgi edinen ziyaretçilerimiz bize bu bilgileri kaynaklarıyla birlikte ulaştırırlarsa yayınlamaktan mutluluk duyacağımızı belirtmek isteriz.

Site yönetimi olarak mümkün olduğunca internet ortamında bulunmayan bilgileri çeşitli kitap, dergi vb. yayınlardan alarak sitemize aktarmaktayız. Dolayısıyla pek çok kaynaktan alınmış bilgileri burada ziyaretçilerimizin bilgisine sunmaktayız. Sizlerin de her türlü öneri ve eleştirilerine açık bir şekilde yayınlarımıza devam ediyoruz. Sitemize katkı sunmanız durumunda kaynağı belirtilmiş her türlü bilgiyi burada yayınlamaktan mutluluk duyarız.

Kaynak: Osmanlı Müellifleri, Bursalı Mehmed Tahir Bey, Meral Yayınevi, 3. Cilt.