Max Horkheimer

Şuraya atla: kullan, ara
Max Horkheimer
AdornoHorkheimerHabermasbyJeremyJShapiro2.png

Max Horkheimer (solda) ve Adorno
Tam adı Max Horkheimer
Doğumu 14 Şubat 1895(1895-02-14)
Zuffenhausen (Stuttgart), Württemberg, Almanya
Ölümü 7 Temmuz 1973 (78 yaşında)
Nuremberg, Bavaria, Almanya
Çağı 20. yüzyıl felsefesi
Bölgesi Batı felsefesi
Okulu Frankfurt Okulu, Eleştirel teori, Batı Marksizmi
İlgi alanları Sosyal teori, Karşı-aydınlanma
Önemli fikirleri Popüler kültürün Marksist eleştirisi

Max Horkheimer (d. 14 Şubat 1895 Zuffenhausen, Stuttgart – ö. 7 Temmuz 1973, Nürnberg), Musevi kökenli Alman düşünür ve toplumbilimcidir.

Hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

Max Horkheimer Yahudi fabrikatör Moses Horkheimer’nin oğludur. Babasının şirkettinden çalışma amacı ile 1911’de liseden ayrılıp ticaret mesleğine başlar. 1917/18 senesinde I. Dünya Savaşı’na katılır ve 1919 senesinde tekrar okula başlar ve lise diplomasını alır. 1922’ye kadar üniversite eğitim görür ve doktorasını kazanır. 1925’de Venia Legendi (Habilitation) Frankfurt Üniversitesi’nde alır.

1930’da Frankfurt Üniversitesi’nde sosyal felsefe dalında Ordinarius olur. Frankfurt Toplumsal Araştırmalar Enstitüsünü(Institut für Sozialforschung) kurar ve kısa zamanda Naziler tarafından kapatılır. Horkheimer Cenevre ve Paris üzerinden New York’a kaçıp Columbia Üniversitesi’nde araştırmalarına devam eder.

Theodor W. Adorno ile beraber Frankfurt Okulunun önemli temsilcilerinden sayılır.

Max Horkheimer Frankurt okulunun ikinci başkanıdır.Birinci başkan Carl Grünberg döneminde enstitü “Grünberg Arşivi” dedilkleri daha çok işci derneklerinin verilerini toplamaya dayalı bir çalışma içindeydi.Bu arşiv dışında enstitünün ciddi olarak yaptığı şey Horkheimer(o zaman doçent),Marcuse ve birkaç teorisyenin makalelerinden oluşurdu. Carl Grünberg hastalanıp işini yapamayacak hale geldiği zaman Felix Wail’in zoruyla başkanlığa Horkheimer atanır. Horkheimer’in başkanlığa gelmesi Frankurt Okulu için büyük atılımdır. Frankurt Okulu bu zamandan sonra başta Horkheimer’in etkisiyle psikoloji ve felsefe üstünde daha fazla duracaktı.Ve Horkheimer o zamana kadar “Toplum Teorisi” ismiyle adlandırılan teoriyi kendi değiştirip “Toplum Felsefesi” olarak kullanmıştır. Horkheimer bir Marksistir. Onun felsefesi toplumun ve popüler kültürün Marksist eleştirisidir ve tabii ki çalışmalarının diğer bir yönü Marksist diyalektiğin temellerinin kurucusu Hegel ve ekonomi politiğin Marksist eleştirisidir. Nitekim ne Horkheimer ne de Frankurt Okulu’nun diğer üyeleri sistematik bir ekonomi analizi yapmamışlardır. Onların çalışmaları daha çok kapitalist meta üretiminin kültürü ve insanı nasıl aşındırdığı(yabancılaşma) ve insan psikolojisini nasıl etkilediği yönündedir.

Kitapları[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Authority and the Family (1936)
  • Traditional and Critical Theory (1937)
  • Critique of Instrumental Reason (1967)
  • Dawn & Decline
  • Dialectic of Enlightenment (1947) – with Theodor W. Adorno
  • Eclipse of Reason (1947)
  • Egoism and the Freedom Movement
  • The Authoritarian State
  • The Longing for the Totally Other
  • The dasdas Song


“Max_Horkheimer&oldid=19201224” adresinden alındı.