Ana Sayfa Kimdir İbrahim Efendi (Cebirci Binbaşı İbrahim Efendi) kimdir? Hayatı ve eserleri hakkında bilgi

İbrahim Efendi (Cebirci Binbaşı İbrahim Efendi) kimdir? Hayatı ve eserleri hakkında bilgi

0

İbrahim Efendi (Cebirci Binbaşı İbrahim Efendi) kimdir? Hayatı ve eserleri hakkında bilgi: Cebirci Binbaşı İbrahim Efendi. Zamanımız riyaziye ilimleri mütehassıslarından bir zat olup Askeri mekteblerde tahsilini ikmalden sonra uzun müddet Tıbbiye-i şahane ve sair mekteblerde riyaziye tedris etmiştir. 1321 (1905)’de irtihal ederek Merkez Efendi civarına defn edilmiştir. (Cebir Müderrisi) ile hesab mes’elelerine dair (Es’ile ve Ecvibe-i Hesabiye) isimlerinde basılmış eserleri olduğu gibi gazetelerden (Hazine-i Fünun) ile (Teslit-i Zevaya) bahsine dair uzun makale neşr etmiştir.

Cebirci Binbaşı İbrahim Efendi kimdir? Hayatı ve eserleri hakkındaki yazımızın sonuna gelmişken bir hatırlatma yapmak istiyoruz. Öncelikle kaynağımız altta, yazının sonunda da belirttiğimiz gibi Bursalı Mehmet Tahir Bey’in Osmanlı Müellifleri isimli eseri’dir. Daha detaylı bilgi edinmek isteyen ziyaretçilerin araştırmalarına devam etmesini öneririz. Herhangi bir şekilde Cebirci Binbaşı İbrahim Efendi hayatı hakkında bilgi edinen ziyaretçilerimiz bize bu bilgileri kaynaklarıyla birlikte ulaştırırlarsa yayınlamaktan mutluluk duyacağımızı belirtmek isteriz.

Site yönetimi olarak mümkün olduğunca internet ortamında bulunmayan bilgileri çeşitli kitap, dergi vb. yayınlardan alarak sitemize aktarmaktayız. Dolayısıyla pek çok kaynaktan alınmış bilgileri burada ziyaretçilerimizin bilgisine sunmaktayız. Sizlerin de her türlü öneri ve eleştirilerine açık bir şekilde yayınlarımıza devam ediyoruz. Sitemize katkı sunmanız durumunda kaynağı belirtilmiş her türlü bilgiyi burada yayınlamaktan mutluluk duyarız.

Kaynak: Osmanlı Müellifleri, Bursalı Mehmed Tahir Bey, Meral Yayınevi, 3. Cilt.