Kimdir

Hermann Göring kimdir? Hayatı hakkında bilgi

Hermann Göring kimdir? Hayatı hakkında bilgi: Nazi Almanyası siyâset adamı ve mareşal. 1893’te Rosenheim’de doğdu. 1946’da Nürnberg’de intihar etti. Birinci Dünyâ Savaşında üstün başarı göstermiş bir avcı pilotuydu. Savaştan sonra ekonomi tahsili için Münih’e gitti. Bir ara İsveç’te nakliye pilotluğu yaptıysa da üniversitedeki çalışmalarını devam ettirdi. 1921’de Hitler’le tanışıp Nasyonel Sosyalist Partiye girdi. Hitlerin yarı askerî teşkilâtı olan Sturmabteilung’un (SA)başına getirildi.1928’de milletvekili olarak parlamentoya girdi. 1932’de Parlamento (Reichstag) Başkanı oldu ve 1933’te sandalyesiz ReichBakanı, Prusya Başbakanlığı ve İçişleri Bakanlığı görevlerini üstlendi. 1935’te Hava KuvvetleriYüksek Komutanı ve Havacılık Bakanlığına getirildi. Versailles Antlaşmasıyla ilgâ edilmiş olan AlmanHava Kuvvetlerini yeniden kurdu. 1936’da savaş ekonomisine geçişi sağlamak üzere hazırlanan Dört Yıllık Planı uygulamakla görevlendirildi. Ertesi yıl ekonomi Bakanlığını da üstlendi. 1938’de Feld Mareşalliğe, 1940’ta ise Reich Mareşalliğe getirildi.

İkinci Dünyâ Savaşının başlamasından bir süre sonra başında bulunduğu AlmanHava Kuvvetlerinin Britanya Çarpışmasında yenilmesi ve müttefiklerin Almanya’yı bombalaması üzerine sağlığının bozulduğunu ileri sürerekSchorfheide’de bulunan malikânesine çekildi.

Savaşın son günlerinde müttefiklerle barış imkânlarını araştırdığı gerekçesiyle Hitler tarafından en büyük hâin olarak damgalandı ve gıyabında îdâma mahkum edildi. Hitler’in intiharından sonra ABD kuvvetlerine teslim oldu. Nürnber’de yargılanarak îdâma mahkum edildi.Îdâm edileceği günün gecesinde zehir içerek intihar etti.

KAYNAK: REHBER ANSİKLOPEDİSİ, 8. CİLT