Halide Nusret Zorlutuna Kimdir Hayatı Edebi Kişiliği Eserleri

Halide Nusret Zorlutuna. Türk şair, yazar, öğretmen (1901,İstanbul – 10 Haziran 1984 İstanbul).

İstanbul’da doğdu. Şair; roman, öykü ve anı yazarı. Erenköy Kız Lisesini bitirdi. Bir müddet istanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümüne devam etti. 1924’ten sonra öğretmenlik yapmaya başladı. Sırasıyla Edirne, Kırklareli, Kars, Ardahan, Urfa, Karaman, İstanbul ve Ankara’da Türkçe ve edebiyat öğretmenliği yaptı. 1957’de emekli oldu. Zorlutuna şiirlerinde, geleneksel çizginin etkisinde milli duyarlılığını ortaya koymuştur.

Edebî Hayatı ve Faaliyeti

Halide Nusret, Küller adlı ilk romanını 19 yaşında iken kaleme almıştı. Milli Mecmua, Türk Kadını, Kadınlar Dünyası, Aydabir, Salon Mecmuası, Çınaraltı, Çağrı, Hilâl, Defne, Hisar, Ayşe, Töre, Türk Edebiyatı dergilerinde ve Vakit, Zafer, Kudret, Haber, Yeni İstanbul, Sabah, Hürriyet gazetelerinde yazılar yayımladı. 1923’te yayımladığı Hanım Mektupları adlı eseri ile edebiyat dünyasında ilgi uyandırdı.
edebiyat/zorlutuna_halide_nusret
Şiir yazmaya mütareke yıllarında başladı. Kurtuluş Savaşı’nın etkisi ve heyacanıyla Millî Edebiyatı Akımına katıldı. Millî duygularla kaleme aldığı “Git Bahar” adlı şiiri tanınmasını sağladı. Millî Edebiyat akımı içinde değerlendirilen şiirlerinde hececi anlayışa bağlı kaldı. Ünlü şair Yahya Kemal’in şiirlerini ezberlediği ender şairlerden birisi olarak bilinir.

Halide Nusret’in sahnelenmemiş ancak basılmamış piyesleri de vardır. Bazılarının adları şunlardır: Hatırsaymaz Kaymakam, Peçe ve Kafes, Rüzgârdaki Yaprak, Suçlu Kim?, Asıl Aşk, Ali Usta’nın Torunları, Gecekondu Gülleri.

Sosyal Hayatı ve Faaliyeti

Halide Nusret, genç yaşlarından itibaren sosyal kuruluşlarda ve hayır cemiyetlerinde çalıştı. Türk Kadınlar Birliği, Türk Ocakları, Halkevleri, Muallimler Birliği, Yardım Sevenler Derneği, , Söroptomistler, Çocuk Haklarını Müdafaa Cemiyeti ve Çocuk Esirgeme Kurumu(Himaye-i Etfal Cemiyeti) yönetim kurullarında uzun yıllar hizmet verdi. 1959’da Türk Anneler Derneği’ni kuruluşuna öncülük etti. Türk Dil Kurumu’nun da kurucu üyelerindendi.

1975 yılı Birleşmiş Milletler tarafından “kadın yılı” olarak ilan edildiğinde “Kadının Sosyal Hayatını İnceleme ve Araştırma Derneği” tarafından düzenlenen sergi ve toplantıda Halide Nusret’e “Ümmü’l-Muharrirat” (kadın yazarların annesi) unvanı verildi. 1983 yılında ise Basın Yayın Genel Müdürlüğü ile Türk Basın Birliği tarafından “Basın Mesleği’nde 50 Yıl Şerefli Hizmet” belgesiyle plaket verildi.

Halide Nusret Zorlutuna, 10 Haziran 1984 günü İstanbul’da hayatını kaybetti.

Eserleri

Şiir
Geceden Taşan Dertler (1930),Yayla Türküsü (1943),Yurdumun Dört Bucağı (1950),Ellerim Bomboş (1967).

Roman
Küller (1921),Sisli Geceler (1922),Gülün Babası Kim (1933),Büyükanne (1971),Aydınlık Kapı (1974),Aşk ve Zafer (1978).

Anı
Benim Küçük Dostlarım (1977)

Öykü
Beyaz Selvi (1945)

Mektup
Hanım Mektupları (1977)