Ana Sayfa Tarih Tarihi Şahsiyetler Bolesław Bierut Kimdir, Hayatı, Dönemi, Hakkında Bilgi

Bolesław Bierut Kimdir, Hayatı, Dönemi, Hakkında Bilgi

0

BIERUT, Boleslaw (1892-1956)

Polonyalı siyaset adamı. Cumhurbaşkanlığı ve Polonya Birleşik İşçi Partisi genel sekreterliği yapmıştır.

18 Nisan 1892’de Lublin yakınlarında Rury Jezuickie’de doğdu. 12 Mart 1956’da Moskova’da öldü. Basın işçiliği yaptı. 1918’de Polonya Komünist Partisi’ne girdi. Polonya, Bulgaristan, Çekoslovakya ve Avusturya’da sosyalist düşünceyi yaymak için çalıştı. Bu nedenle birçok kez tutuklandı ve hüküm giydi. 1938’de serbest bırakıldıktan sonra Sovyetler Birliği’ne gitti. II.Dünya Savaşı sırasında burada kaldı. 1943’te gizlice Polonya’ya döndü. Alman orduları Polonya’nın doğusundan çekilince Lublin Milli Halk Konseyi’ne (Kraiswa Rada Nadorowa) başkan oldu. 1945’te Yalta Konferansı’nın ardından kurulan Milli Birlik Hükümeti döneminde cumhurbaşkanlığına getirildi.

Bu dönemde Sovyetler Birliği çizgisinde bir siyaset izledi. Daha sonra Polonya’nın koşullarının özgül bir siyaset izlenmesini gerektirdiğini savunan Gomulka’nm Polonya İşçi Partisi sekreterliğinden uzaklaştırılmasında etkin rol oynadı. 1948’de Polonya İşçi Partisi ile Polonya Sosyalist Partisi’nin birleşmesiyle oluşan Polonya Birleşik işçi Partisi’nin kuruluşuna önayak oldu ve parti genel sekreterliğine getirildi.

1952’de yapılan anayasa değişikliğiyle cumhurbaşkanlığı makamı kaldırılıp Devlet Konseyi kurulunca, cumhurbaşkanlığı görevi sona eren Bierut başbakan oldu.

30    hektardan büyük topraklara el konularak parsellenmesi ve 50 kişiden çok işçi çalıştıran işletmelerin devletleştirilmesi gibi yasaların çıkmasında etkili oldu. Toprak reformu ve devletleştirmelere karşı ortaya çıkan tepkiler, Eylül 1953’te Kardinal Wys-zynski’nin görevden uzaklaştırılmasıyla daha da arttı.

Bierut 1954’te başbakanlıktan istifa etti. Bundan sonra Polonya Birleşik İşçi Partisi genel sekreteri olarak siyasi çalışmalarını sürdürdü.

1956’da Sovyetler Birliği Komünist Partisi’nin 20.Kongresi’ne katılmak amacıyla bulunduğu Sovyetler Birliği’nde öldü.

Türk ve Dünya Ünlüleri Ansiklopedisi