Ana Sayfa Tarih Tarihi Şahsiyetler Amerigo Vespucci Kimdir, Hayatı, Keşifleri, Hakkında Bilgi

Amerigo Vespucci Kimdir, Hayatı, Keşifleri, Hakkında Bilgi

0

VESPUCCI, Amerigo (1454-1512)

İtalyan, denizci. Amerika Kıtası’na adı verilmiştir.

Mart 1454’te Floransa’da doğdu, 22 Şubat 1512’de Ispanya’da Sevilla’da öldü. Bir noterin oğluydu. Coğrafya ve kozmolojiye küçük yaşta ilgi duyan Vespucci, bu alandaki bilgilerini amcası Giorgio Antonio’dan aldığı derslerle derinleştirdi.

1479’da Medici ailesinin temsilcisi olarak Fransa’ ya gitti. Ülkesine dönüşünde Lorenzo de Medici’nin bankasında çalışmaya başladı. 1491’de Medici ailesinin Ispanya’da Sevilla’da bulunan gemicilik şirketinde görevlendirildi. Bu görevi sırasında üçüncü seferine çıkmak üzere olan Kristof Kolomb ile tanıştı. Mayıs 1499’da Alonso de Ojeda komutasındaki bir filoyla bilinen ilk keşif gezisine çıktı. Bu gezisi sırasında Brezilya kıyılarını dolaştıktan sonra Amazon Nehri’ nin denize döküldüğü noktaya ulaştı. Dönüş yolculuğunda Trinidad ve Haiti Adası’nı dolaşan Vespucci kendisinden önce bu bölgeyi dolaşan Kolomb gibi yeni bulunan toprakların Asya Kıtası’nın parçaları olduğunu düşünüyordu. Yeni bir sefer düzenleme yolundaki isteğinin İspanya Krallığı tarafından reddedilmesi üzerine 1500’de Portekiz’in hizmetine girdi.

Portekiz Kralı I.Manuel tarafından, yeni keşfedilen Brezilya kıyılarının Ispanyollar tarafından bulunan topraklar ile bir ilişkisinin olup olmadığının araştırılması için görevlendirilen Vespucci, Mayıs 1501’de ikinci keşif gezisine çıktı. Cabo de Santo Agostinho’ya ulaştıktan sonra Rio de Janeiro Körfezi’ni keşfetti. Ardından, güneye yönelerek Rio de la Plata’ya indi ve Patagonya kıyılarını dolaştıktan sonta Temmuz 1502’de Lizbon’a döndü. Bu gezi sırasında yeni bulunan toprakların Asya Kıtası’nın parçaları
olmadığını farkeden Vespucci daha sonra mektuplarında bu topraklardan Murıus Novus (Yeni Dünya) adıyla söz etmiştir.

1503’te üçüncü bir keşif gezisine çıkan Vespucci yolda fırtınaya tutuldu ve bir sonuç elde edemeden ertesi yıl geri döndü. 1505 yılında yeniden İspanya’nın hizmetine girdi ve Sevilla’ya yerleşti. 1508’de baş kılavuzluğa (piloto mayor) atanan Vespucci yeni bulunan bölgelerin haritalarının yapılmasına ve denizcilerin yetişmesine katkıda bulundu.

İlk kez, 1507’de Martin Waldseemüller tarafından Fransa’da yayımlanan bir coğrafya kitabında Yeni Dünya (bugünkü Güney Amerika) bu toprakların bağımsız bir kıta olduğunu kanıtlayan Amerigo Vespucci’nin adıyla anılmıştır.

Türk ve Dünya Ünlüleri Ansiklopedisi