Ana Sayfa Felsefe Yazıları Bilim Zerdeçal, felç hastalarına umut oldu (Bilim ve Sağlık)

Zerdeçal, felç hastalarına umut oldu (Bilim ve Sağlık)

0

Zerdeçal, felç hastalarına umut oldu

 
bilim-3/zerdecal_ Zerdeçaldan elde edilen bir ilacın, felçten hemen sonra oluşan hasarın belirli bir bölümünü ortadan kaldırabileceği açıklandı.

ABD’de Los Angeles Cedars-Sinai Tıp Merkezi’ndeki araştırmacılar, tavşanlarda alınan olumlu sonuçlardan sonra ilacı insanlarda denemeye hazırlanıyor.

Beyin hücrelerine ulaşan ilaç, kas ve hareket sorunlarını azaltıyor.

Zerdeçal, Hint Ayurveda tıbbında yüzlerce yıldır kullanılıyor. Laboratuvar çalışmaları zerdeçalın içindeki kurkumin maddesinin birçok faydası olabileceğine işaret ediyor.

Bununla birlikte, kurkimin, beyni potansiyel zehirli moleküllere karşı koruyan kan beyin duvarını aşamıyor.

Çalışmalarının sonuçlarını bir felç konferansında açıklayan Amerikalı bilimadamları, yapısını biraz değiştirerek geliştirdikleri CNB-001 adlı yeni kurkumin türünün bu duvarı aşabildiğini söyledi.

Tavşanlar üzerindeki çalışmalar, CNB-001’in insanlarda felçten üç saat sonraya kadar etkili olabileceğini gösteriyor.

Araştırmaya öncülük eden Dr. Paul Lapchak, geliştikleri ilacın “bazı kritik mekanizmaları” etkileyerek felçten sonra beyin hücrelerini canlı tutabileceğini söyledi.

Felç sırasında oksijensiz kandan mahrum kalan beyin hücreleri ölürken, bunun başlattığı zincirleme rekasiyon hasar gören bölgenin büyüklüğünü artırabiliyor. Buna bağlı olarak da hastadaki fonksiyon bozukluklarının seviyesi artıyor.

Dr. Lapchak, CNB-001’in beyin hücrelerinin tahribatını hızlandıran dört sinyal yolunu tamir ettiğini belirtti.