William Glackens Kimdir, Hayatı, Eserleri, Hakkında Bilgi

20

GLACKENS, William James (1870-1938)

ABD’li ressam. Toplumsal gerçekçi konuları, Fransız İzlenimcileri’ne (Empresyonistler) benzer bir tutumla ele almıştır.

13 Mart 1870’te Philadelphia’da doğdu, 22 Mayıs 1938’de Connecticut’ın Westpoint kentinde öldü. Bir yandan Pennsylvania Güzel Sanatlar Akademisi’nde öğrenim görürken, öbür yandan da gazetelerde ressam olarak çalıştı. 1891’de R.Henri ile tanıştı ve onun önerisiyle 1894’te yağlıboya çalışmaya başladı. 1895’te bir yıl için Paris’e gitti. ABD’ye dönünce New York’a yerleşti. Burada New York Herald ve Nem York World gazetelerinde çalıştı. 1898’de Mc Clure Magazine dergisi tarafından, İspanyol-Ameri-kan Savaşı’m izlemek için Küba’ya yollandı. New York’a dönünce, bu kente yerleşmiş olan R.Henri ve Philadelphia’dan gelen öteki gazete ressamları John Sloan (1871-1951), Everett Shinn (1876-1953) ve George Lüks (1867-1933) ile birlikte çalışmaya başladı. New York Gerçekçileri olarak bilinen bu grup 1908’de Sekizler adı altında ilk sergisini açtı. Grup bundan sonraki çalışmalarını Ash Can Okulu olarak sürdürdü. Glackens 1912’de ünlü koleksiyoncu Dr.Albert C.Bames’in sanat danışmanı olarak Avrupa’yı gezdi ve Barnes Koleksiyonu için çok sayıda yapıt topladı. Ayrıca 1913’te açılan Armory Show Sergisi’nin düzenleme kurulunun başkanlığını yaptı.

Glackens, Ash Can Okulu’nun toplumsal gerçekçi yaklaşımı içinde ürünler vermiş, ancak konularım grubun öbür üyeleri gibi New York’un yoksul kesimlerinden almak yerine, orta sınıfın yaşam biçimiyle ilgilenmiş, parklarda gezenleri, sandalla dolaşanları, tatil günlerini betimlemiştir. Glackens’in bu yaklaşımı, etkisi altında olduğu Fransız İzlenimcile-ri’nden kaynaklanmaktadır. 1910’larda Renoir’ın erken döneminin etkisi altına girmiş ve daha çok kadın portreleri ile çıplaklar yapmıştır. Gazete ressamlığı yıllarında grafiğe yönelik bir tutumla, gri, kahverengi ve siyah tonları kullanırken bu son döneminde paletinin rengi açılmış, resimlerine ışıltılı ve pembemsi tonlar egemen olmuştur.

•    YAPITLAR (başlıca): Hammerstein’in Çatı Bahçesi, 1901; Chez Mou.qu.in, 1905, Chicago Sanat Enstitüsü; Elmalı Çıplak, 1910, Brooklyn Müzesi, New York.

Türk ve Dünya Ünlüleri Ansiklopedisi