Vsevolod Pudovkin Kimdir, Hayatı, Filmleri, Hakkında Bilgi

70

PUDOVKİN, Vsevolod (1893-1953)

SSCB’li sinema yönetmeni ve kuramcısı. Filmleri ve kuramsal görüşleriyle sinema sanatını yönlendiren yaratıcılardan biri olmuştur.

Vsevolod İlaryonoviç Pudovkin 21 Şubat 1893’te Penza’da doğdu, 30 Haziran 1953’te Moskova’da öldü. Ailesiyle birlikte yerleştiği Moskova’da kimya ve fizik okudu. I.Dünya Savaşı yüzünden eğitimine ara vererek orduya katıldı. 1915’te yaralanarak tutsak düştü. 1918 başında tutsak kampından kaçmayı başardı. Moskova’ ya dönüp kimya eğitimine devam etti. Bu sırada, yaşamında izlediği ilk film olan Griffith’in Intolerance’ ından (Hoşgörüsüzlük) çok etkilendi ve 1920’de VGİK’ya (Vsesoyuzneyi Gosudarstvenyi İnstitut Kinematografıi-Devlet Sinema Teknik Okulu) girdi. Bir yandan öğrenimini sürdürürken bir yandan da oyuncu, senaryo yazarı, sanat yönetmeni, yönetmen yardımcısı olarak filmlerde görev aldı. 1922’de Kuleşov’un kurduğu sinema laboratuvanna katıldı.

Yönetmen olarak kişiliğinin belirdiği ilk filmi 1925’teki Şakmatnaya goryaçka (“Satranç Ateşi”) oldu. Başkalarıyla ortaklaşa yönettiği bu filmde, ünlü satranç şampiyonu Capablanca’nın çekimlerini başka yapay çekimlerle birleştirerek satranç üzerine kısa bir güldürü ortaya çıkarmıştı. 1926’da yaptığı Mekanika golovnovo mozga (“Beynin Mekaniği”) ise bilim adamı Pavlov’un deneylerini konu alan bir belgeseldi. Aynı yıl Maksim Gorki’den uyarladığı Mat (“Ana”), sinema yeteneğini ortaya . koyduğu ilk büyük filmi oldu. 1917 Ekim Devrimi’nin onuncu yıldönümü nedeniyle yaptığı Konyets Sankt-Petersburga (“St.Petersburg’un Sonu”) ve iç savaş sırasında İngilizler’in, esir bir partizanı düzmece han olarak Moğol tahtına çıkarmalarını anlatan Potomok Cingis-Hana (“Cengiz Han’ın Varisi”) Pudovkin’i, Ayzenştayn ve Dovçenko’yla birlikte Sovyet sinemasının üç büyük yaratıcısından biri durumuna yükseltti.