Edebiyat

Toprak Uyanırsa Şevket Süryya Aydemir Kitap Özeti, Konusu, Karakterleri

Yazar: Şevket Süryya Aydemir ()

Ana Fikir: İnsan sırlar içinde yaşar ve bunu farkedemez.fakat etrafındaki insanlara ilgi gösteren sosyal insanlar bunu keşfederler ve hayattan tat almaya başlarlar.

Konu:
Bir öğretmenin emekli olduktan sonra başından geçen olayları;bir öğretmenin görevlerini,yapması gereken şeyleri anlatan bir kitaptır.

Özet: Olayın kahramanı öğretmen, aslında emekli olmuş vurdumduymaz bir öğretmendir. Fakat emekli olduktan sonra zamanını bunca sene ne kadar boş şeyler içinde harcadığını anlar. Emekli olmadan önce kurduğu hayallerin hiçbiri gerçekleşmez. Eğitim müdürü ile konuşmaya gider. Eğitim müdürü ona bir köyde öğretmenlik yapabileceği müjdesini verir. Gittiği köy tahmininden kötü çıkar. Geri dönmek ister fakat bunu yapamaz. Zira, oradaki insanları çok sevmiştir ve onlar için birşeyler yapmak ister. Köyde ilk olarak ilgilendiği yer okuldur. Daha sonra köyün başına dert olan bataklığı kurutur. Bunları yaparkende başından birçok olay geçer. Köyü çok iyi bir duruma getirir. Öyle ki artık köye yabancılar gelmeye başlar. İnsanlar iş sahibi olurlar. Öğretmen hayatının en verimli yıllarını burada geçirir.köyde köy odaları açılır, bir eğitim seferberliği başlar. Köyde yıllardır yapılamayan nüfus sayımı bile yapılır. Artık Ekmeksizköy için yeni ufuklar açılmıştır.

Ekmeksizköy Öğretmeni: Vatansever, sosyal, insanlarla çok iyi iletişim kurabilen bir insan.
Hocaefendi: Kooperatifçiliğe merak sarmış, kendi yağında kavrulan bir insandır.
Muhtar: Öğretmenin köye gelmesinden beri ona yardım eden,dürüst, vatansever bir insandır.

İlgili Makaleler