Tarih

Son Havadis Kuruluşu, Tarihi

Son Havadis. Ankara’da yayımlanan günlük siyasi gazete (1953).

Cemil Sait Barlas 1951-1954 arasında haftalık olarak çıkardığı, Pazar Postası’nı kapattıktan sonra, Cumhuriyet Halk Partisi’ni desteklemek üzere Son Havadis’i çıkardı. Gazetede CHP taraftarı ve yurt sorunlarını Atatürkçü çizgiden izleyen birçok yazar (Nurullah Ataç, Furuzan Hüsrev, Baki Kurtuluş v.d.) yer alıyordu.

Gazete, 1960’ta İstanbul’a taşındı, bu arada el değiştirerek Adalet Partisi’nin gayri resmi yayın organı oldu. Son Havadis 1965’te Kemal Pekün tarafından satın alındı ve Can Kaya İsen’in yönetiminde, yazar
kadrosunda Mümtaz Faik Fenik, Adviye Fenik ve Tekin Erer olmak üzere yayımını sürdürdü. Milliyetçi, muhafazakar kulvarda olan Tercüman gazetesi ile aynı paralelde olduğundan tirajı düştü. 1 Aralık 1974’te Mustafa Özkan satın aldı. 1 Aralık 1988’de kapattı ve ancak 15 Ocak 1996’ta yeniden yayına başladı. Bu dönem yazarları arasında Kurtul Altuğ, Namık Kemal Zeybek, Abdullah Uraz, Yılmaz Karakoyunlu, Tuğrul Türkeş, Can Pulak, Güneş Tecelli ve Ahmet Tezcan yer almıştır. Ancak bir süre sonra kapandı.

İlgili Makaleler