Home Nedir ? Skorbüt/Diş Eti Çekilmesi Nedir, Hastalığı, Tedavisi, İlaç, Doğal Tedavi

Skorbüt/Diş Eti Çekilmesi Nedir, Hastalığı, Tedavisi, İlaç, Doğal Tedavi

0
33

İskorbüt, C vitamini eksikliğinde meydana gelen bir hastalıktır. Halk arasında diş eti çekilmesi olarak bilinir.

Halsizlik, kolayca kanayan dişetleri, ciltte morluklar, eklemlerde ağrı ve yuvarlanan saçlar belirtileridir. C vitamini eksikliğinde yorgunluk, iştah azalması, yara iyileşmesinde gecikme, deride kuruluk ve çatlamalar, eklemlerde şişmeler olur. Vücut direncinin azalmasından dolayı grip ve nezleye yakalanma riski artar.

Tarihte özellikle uzun zaman denizde kalan denizcilerde görülen bir hastalıktır. Taze meyve sebze olmadan, kuru gıda ile uzun zaman idare etmek durumunda olan denizcilerde C vitamini eksikliğinden dolayı iskorbüte rastlanmaktaydı. Zamanın el verdiği teknoloji ile vitamin hapları yapılamadığından C vitamini bir şekilde taze sebze meyve dışındaki gıdalardan elde edilmeliydi. Rom, sirke, turşu ve ham misket limonu bu amaçla gemilerde erzak listesinde yer almaya başlamıştır.

Sigara içenlerin, alkol alanların ve stres içinde olanların C vitaminine olan ihtiyaçları artar. Çünkü bu 3 faktör vücut direncini azaltan etmenlerdir. II. Dünya Savaşı öncesi İngiliz Deniz Kuvvetleri gemilerde çalışanların menüsüne portakal, limon eklemiştir.