Tarih

Refik Şevket İnce Kimdir, Hayatı

Refik Şevket İnce. Hukukçu, devlet ve siyaset adamı (D. Midilli 1885- Ö. İzmir 24 Nisan 1955).

İlk ve orta öğrenimini Eşme İptidai Mektebi ve İzmir İdadisinde tamamladı. Selanik Hukuk Mektebi’ni bitirdi; Beylerbeyi İhtiyat Zabit Mektebi’ni Mülazım (teğmen) olarak bitirdi. 1912’de Balkan Savaşı‘na yedek subay olarak katıldı. Selçuk İstasyonunda tren kazasında sol kolundan sakatlanınca terhis edildi. I. Dünya Savaşı’nda 135’inci Alay İaşe Subayı ve 21’inci Kolordu Adli Müşaviri olarak vatani hizmetini yerine getirdi. Yunanlıların İzmir’i işgal etmesi üzerine, ailesiyle birlikte yerleştiği ve avukatlık yaptığı Ödemiş’te Milli Mücadele’nin bölge liderlerinden biri oldu; kurtuluş hareketini yönetecek olan kongrelerin toplanmasında ve Kuvayı Milliye’nin örgütlenmesinde rol oynadı.

1920’de Manisa milletvekili olarak Meclise katılan İnce, 1921’de Adalet bakanlığına getirildi ve 13 ay bu görevde kaldı. Bu arada İstiklâl mahkemelerinin kuruluşunda ön safta çalışanlardan biriydi; Kastamonu İstiklâl Mahkemesi’nde üyelik de yaptı.

İyi bir hukukçu olarak tanınan İnce’nin ikinci dönem siyasi hayatı 1931’de tekrar Manisa milletvekili seçilmesiyle başladı ve 1940’a kadar Meclis’te kaldı; 1945’te Demokrat Parti Kurucu Üyeliğinde bulundu. 1950’de bir kez daha ve D.P. Manisa milletvekili olarak Meclis’teydi; bu seçilişinde kısa bir süre Milli Savunma bakanlığı yaptı ve bakanlığı sırasında askeri yargının yeniden düzene konması, askeri adil amirliklerin kaldırılması için çalıştı. 9 Mart 1951’de

2. Menderes Hükümeti‘nde Devlet Bakanlığına getirildi, fakat parti yöneticileri ile ihtilafa düşünce 30 Mart 1951’de Bakanlıktan çekildi. 2 Kasım 1951’de Demokrat Parti Meclis Grup Başkanlığı’na seçildi, 17 Haziran 1952’ye kadar bu görevi sürdürdü. Türk Hukuk Kurumu’nun ve Mecelle’nin ıslahını üzerine alan derneğin de kurucusudur.

24 Nisan 1955’te İstanbul’da vefat etti, mezarı İzmir Soğukkuyu Mezarlığında‘dır.

Refik Şevket İnce, gazeteci-yazar Emin Çölaşan’ın, anne tarafından dedesidir.

 

İlgili Makaleler