Filozoflar

Raymond Aron (Filozoflar Biyografileri)

Raymond Aron

filozof-2/aron Raymond Aron.(d. 14 Mart 1905, Paris, Fransa-ö. 17 Ekim 1983, Paris) yılları arasında yaşamış olan ünlü Fransız sosyolog tarihçi ve filozofu. Temel eserleri arasında Aydınların Afyonu, Endüstri Toplumu, Topyekün Savaş, Demokrasi ve Totalitarizm, Büyük Tartışma, Özgürlük Üzerine Bir Deneme, Şiddetin Tarihi ve Diyalektiği, Tarih Felsefesine Giriş gibi kitaplar bulunan Aron, kariyerinin başlarında ünlü varoluşçu filozof Jean-Paul Sartre’ın yakın çalışma arkadaşı olmuştur. Ancak, Aron daha sonra Sartre’la Marksistleri şiddetle eleştirmiştir. Kendisinin Siyasal Düşüncenin Evreleri adlı bir çalışmasa daha bulunmaktadır. Aron burada Marx’la ilgili bir makale de yazmıştır. Marx’ın eleştiri oklarını fırlattığı kapitalist bir ülkenin bağrında yetişen Aron, herşeye rağmen bu makalesinde tarafsız olmayı başarabilmiştir.

Yahudi bir hukukçu olan oğlu Aron tarih felsefesi üzerine bir tez ile Ecole Normale Superieure dan 1930 yılında doktorasını aldı. İkinci Dünya Savaşının patlak vermesi üzerine, Fransız hava kuvvetlerine katıldı. 1939 yılında Toulouse Üniversitesi’nde sosyal felsefe profesörü oldu. Fransa’nın düşmesinden sonra Londra’da General Charles de Gaulle’ün Özgür Fransız güçlerini birleştirdi .

“Sanayileşme ya da sanayi toplumuna, kapitalist ya da sosyalist model ile ulaşılabilir.” “Efendi-köle ilişkisi hiçbir zaman sürekli ve kararlı olmaz”

İlgili Makaleler