Pierre Bayle (Filozoflar Biyografileri)

0
48

Pierre Bayle

filozof-2/pierre_bayle Pierre Bayle. (18 Kasım 1647 28 Aralık 1706) yılları arasında yaşamış olan Fransız filozofu. Temel eseri “Tarihsel ve Eleştirel Sözlük” olan Bayle, felsefi akılyürütmenin evrensel bir kuşkuculuğa yol açtığını, doğanın ise insanı körü körüne inanca zorladığını savunmuştur. Rasyonel çaba ve çalışmanın değersiz olduğunu öne süren Bayle, yine de insanın dış dünyada varlıkların, nesnelerin varolduğu ve Tanrı’nın aldatan bir varlık olmadığı görüşünü temellendirmek için, saf insanca dayanılması gerektiğini belirtmiştir.

Hayatı ve tamamen burs tahsis alimlik,hayatının hiç bir dönemimden ikinci planda olmadı. Çalımalarında “Real Presence” (kabaca, Mesih Eucharist ayini ve arasındaki ilişki) bu gibi teknik dini konulara gömülü idi. Yine de, o yüzyıl içinde kimse şimdiye kadar onun kadar okunan bir filozof olamadı. Özellikle, onun “Dictionnaire historique et” eleştirisi onsekizinci yüzyılın en popüler en büyük çalışmasyıdı. Bu dev ve garip, içeriği henüz büyüleyici eser tanımlamak zordur: tarih, edebiyat eleştirisi, teoloji, müstehcenlik, ve çok daha fazlası, hoşgörü felsefi tedaviler, kötü, epistemolojik soru sorun, ve daha bir çok ek olarak. Aydınlanma üzerine yaptığı etki amaçlı olsun veya olmasın, büyük ölçüde yıkıcı oldu.

Voltaire : “Şimdiye kadar tüm sistemler overthrows, Bayle, büyük bir bilge, akıl sanatının büyük ustası.

Çlışmaları

*  This article incorporates text from a publication now in the public domain: Chisholm, Hugh, ed (1911). Encyclopædia Britannica (Eleventh ed.). Cambridge University Press.
* Elisabeth Labrousse, Pierre Bayle (La Haye: M. Nijhoff, 1963)
* Elisabeth Labrousse, Bayle, trans. Denys Potts (Oxford: Oxford University Press, 1983)
* Pierre des Maizeaux, Vie de Bayle
* Ludwig Andreas Feuerbach, Pierre Bayle (1838)
* Damiron, La Philosophie en France au XVIIIe siècle (1858-1864)
* Charles Augustin Sainte-Beuve, “Du genie critique et de Bayle” (Revue des deux mondes, 1 December 1855)
* A. Deschamps, La Génèse du scepticisme erudit chez Bayle (Liege, 1878)
* J. Denis, Bayle et furleu (Paris, 1886)
* Ferdinand Brunetière, La Critique littéraire au XVIIIe siècle (vol. 1, 1890), and La Critique de Bayle (1893)
* Émile Gigas, Choix de to correspondance inédite de Pierre Bayle (Paris, 1890, reviewed in Revue critique, 22 December 1890)
* de Budé, Lettres inédites addressées a J. A. Turretini (Paris, 1887)
* J. F. Stephen, Horae Sabbaticae (London, 1892, 3rd ser. pp. 174192)
* A. Cazes, P. Bayle, sa vie, ses œuvres, etc. (1905).