Niccolò Machiavelli Kimdir, Hayatı, Eserleri, Hakkında Bilgi

27

MACHİAVELLİ, Niccolö (1469-1527)

İtalyan siyaset adamı ve yazar. Özellikle Il Principe (Hükümdar) adlı yapıtı ile kendisinden sonraki siyasal düşünceyi etkilemiştir.

3 Mayıs 1469’da Floransa’da doğdu, 2 Haziran 1527’de aynı yerde öldü. Yoksullaşmış bir toprak sahibi ailedendi. Babası bir hukuk doktoru olan Machiavelli’nin çocukluk yılları üzerine çok az şey bilinmektedir. Çeşitli öğretmenlerden evde Latince öğrendi; daha çok okuduğu kitaplarla kendisini yetiştirdi ve böylece dönemin eğitiminde ağır basan hümanist bilgilenmeden etkilenmedi.

15.yy İtalya’sının Venedik’le birlikte en zengin kenti, kültür ve ticaret merkezi olan küçük Floransa Devleti’nde, 1494’te Dominiken Papazı Savanarola ve yandaşları Medici ailesinin iktidarına son vererek cumhuriyeti kurmuşlardı. 1498’de Savanarola’nm öldürülmesi ve karşıtlarının yönetime geçmesini izleyen günlerde, Machiavelli, Floransa’yı yöneten Barış ve Özgürlük Onlar Kurulu’nun ikinci sekreterliğine seçilerek devlet hizmetine girdi. 1502’de cumhuriyetin sürekli başkanı Pietro Soderini’nin takdirini kazanan Machiavelli, cumhuriyetin 1512’de sona ermesine değin, içişleri, dışişleri ve askeri konularda önemli bir yeri olan bu görevde kaldı. Bu süre içinde, Fransa’yı, İsviçre’yi, Almanya’yı ve birçok İtalyan devletini görmesini sağlayan otuzdan fazla diplomatik görev üstlendi. Görüp yaşadığı olaylardan, özellikle de Floransa elçisi olarak görüştüğü Valentino Düku Cesare Borgia’dan gelecekteki düşüncelerini belirleyecek denli etkilendi.

O  yıllarda Almanlar, Fransızlar, İspanyollar, İsveçliler tarafından aralıklarla saldırıya uğrayan İtalya, tarihinin en güç dönemlerinden birini yaşamaktaydı. Yabancılardan ve paralı askerlerden kurulu orduların yararına inanmayan Machiavelli, 15Q5’te bir askeri milisin kurulması için Soderini’yi ikna etti. 1506’da milisi denetlemek için oluşturulan Dokuzlar Kurulu’ nun başına getirildi. Bu tarihten sonra askeri sorunlarla çok yakından ilgilendi.