Edebiyat

Murphy Kimdir, Edward A. Murphy Jr Hayatı, Sözleri

Edward A. Murphy Jr. (11 Ocak 1918’de doğdu, 17 Temmuz 1990’da öldü).

Panama kanalı bölgesinde doğan Murphy, ailenin beş çocuğunun en büyüğü idi. New Jersey liseyi bitirdikten sonra ABD Hava Harp Akademisine girdi. 1940’ta mezun olduğu sene ABD ordusuna kabul edildi. Pilot eğitimi aldı. II. Dünya Savaşında Hindistan, Çin, Mynamar’da görev yaptı. Savaş sonrası ABD Hava Kuvvetlerinde 1949’da roketler üzerine deney yapan mühendislerden biriydi. İnsan üzerine ivmelenmenin etkilerini inceliyordu (USAF proje MX981). Deneylerden biri pilot üzerinde 16 değişik noktaya akselometre takılması gerekiyordu. Sensör bir yapıştırıcı ile ancak iki türlü takılabiliyordu ve çalışanlardan biri 16 sensörün tamamını da yanlış takmayı becerdi. Bunun üzerine Murphy, daha sonra yasa olarak nitelendirilecek ilk söylemlerini bir basın toplantısında açıkladı. Bir kaç ay içinde “Murphy’nin Yasaları” mühendislik sahasında çalışanlar arasında yayıldı ve 1958’de ünlü Webster sözlüğüne girdi.
Ruyalar/murphy-yasalari
1952’de ABD Hava Kuvvetleri’nden istifasından sonra Murphy, Holloman Air Force Base’nin roket testlerini yaptı, sonrasında uçak kabinleriyle ilgili projeleriyle ilgili kariyerini ilerletmek için California’ya döndü. Murphy, 20.yüzyılın ünlü II F-4 Phantom, XB-70 Valkyrie, SR-71 Blackbird, B-1 Lancer, ve X-15  tipi uçakları da kapsayan denemelerinde çalışmıştır. 1960’lı yıllarda Apollo projesinde görev almıştır.

Murphy Yasası:
Murphy yasaları ilk olarak 1949 yılında Captain Ed Murphy tarafından “Anything that can go wrong will go wrong” “yanlış gitme olasılığı bulunan bir şey, yanlış gider” olarak emrindeki proje yöneticisi George Nichols’un yarattığı bazı durum ve tersliklerden mülhem olarak vazedilmiştir. Zaman içinde pek çok kişi benzer terslikleri Murphy Yasası adı altında listeye eklemiş, kurallar anonim bir hal almıştır.

Murphy Evlilik Yasaları————Murphy Savaş Yasaları———–Murphy Yasaları Seçme Sözler

İlgili Makaleler