Tarihi Eserler

Kula evleri (Tarihi Mekanlar ve Eserler)

tarihi_eserler_4/kula_evleri” 264″ 198″ Kula evleri

İzmir – Ankara yolu üzerinde bulunan Kula, tarihi evleri ile ünlüdür. Osmanlı mimarisinin özelliklerini taşıyan ve yöre halkının ihtiyaçlarına uygun bir şekilde inşa edilmiş olan evler, 18. ve 19. yüzyıl yapılarıdır. Özellikle ahşap süslemeleri dikkati çekmektedir.

Kula evleri 18. yüzyıl Osmanlı İmparatorluğu’nun altındaki hemen her bölgede karşımıza çıkan ve TÜRK EVİ olarak tabir edilen ahşap evlerdir. Gerek plan, kuruluş ve gerekse ahşap, alçı ve kalem işi gibi zengin sistemleriyle bu dönem Osmanlı Sanatı nın başarılı örnekleridir. 19, yüzyıl da devam eden yapı tipiyle Kula tipik bir Osmanlı Kent dokusuna sahiptir.

 
tarihi_eserler_4/kula_evlerii” 266″ 199″ Tarihi Kula evleri genellikle 2 katlı olup, ahşap olarak yapılmışlardır. Üst katlar sokağa doğru çıkıntılı olup, kiremitle örtülü çatılar bir saçak ile biter. Bu saçakların alt kısmında süslemeler vardır. Pencereler tahta kepenklidir, iç kısmı avlu yada bahçe ile bir bütün olup günlük yaşam biçimi ile uyumlu bir yapıdadır.

Tarihi Kula Evleri kerpiç dolgulu zemin katı genellikle taş, taşıyıcı sistemi ağaç yapı tekniği ile inşa edilmiştir. Alt katları genellikle penceresiz ya da az pencerelidir. Evlerde baş ve köşk odaları vardır. Bu odalarda ahşap işlemeli davlumbazlar bulunmaktadır. Tavanlar işlemelidir. Oda kapılarında hayata bakan dış kapıları çok parçalı ve işlemelidir

İlgili Makaleler