Kısırlık/İnfertilite Nedir, Ne Demektir, Nedenleri, Tedavisi, Hakkında Kısa Bilgi

0
48

Kısırlık veya infertilite herhangi bir korunma olmaksızın, düzenli ilişkiye rağmen bir yıl içerisinde çocuk sahibi olunamaması durumuna denir. Herhangi bir korunma olmaksızın düzenli ilişkiyle 12 ay içerisinde çocuk sahibi olunamaması durumuna kısırlık ya da infertilite denir.

Nedenleri Nelerdir?
a) Kadında Kısırlık Nedenleri -Yumurtlamada Meydana Gelen Bozukluklar: Kadında en sık görülen kısırlık nedenidir. -Tüplerin hasarlı olması: Tüplerin kısmen veya tamamen tıkalı olması sperm ile yumurtanın buluşmasını engelleyerek döllenme ve gebeliği olanaksızlaştırır. -Endometriozis: Endometriozis rahim içini döşeyen dokunun (Endometrium) rahim dışında gelişmesi olarak ifade edilir. -Rahime Ait Problemler: Rahim ağzındaki yapısal, enfeksiyona ait veya bu bölgedeki salgıyla (Mukus) ait bozukluklar kısırlık sebebi olabilir. -Alerjik Nedenler: Alerjik nedenler kısırlık nedeni olabilmekle birlikte teşhisleri ve tedavileri zordur.
b) Erkeklerde Kısırlık Nedenleri: -Sperm üretiminde aksaklıklar: Sperm şekli, sayısı veya hareket kabiliyetindeki zayıflıktan kaynaklanır. -Yapısal Bozukluklar: Spermin üretim yeri olan testislerden dışarı çıkmasını engelleyen tam veya kısmi tıkanıklıklar kısırlık nedeni olabilir. -Kısırlığın Belirtileri : Halk arasında rüyalanma olarak bilinen zevk eksikliği(aniproforkent)

Teknolojinin gelişmesi ile erkek kısırlığı tedavisindeki en son yenilikler sayesinde artık gelişkin spermi olmayan erkeklere de testis dokusundan elde edilen spermleri kullanarak yardım edilebilmektedir. TESE operasyonlarıyla sperm testi ‘sıfır’ çıkan erkeklerin yarısında yeterli olgun sperm elde edilebilmektedir.