Kalp Rahatsızlığı Olan Bebekleri Oksijen testi Kurtarabilir (Bilim ve Sağlık)

Kalp Rahatsızlığı Olan Bebekleri Oksijen testi Kurtarabilir

 
Bilim-2/bebek_bebek İngiltere’de bilim adamları, ucuz ve kısa süren bir test sayesinde doğuştan kalp rahatsızlıkları olan birçok bebeğin hayatının kurtarılabileceğini açıkladı.

20,055 yeni doğmuş çocuk üzerinde yapılan incelemelerde kandaki oksijen seviyesini ölçmeye yarayan testlerin, benzer diğer testlerden daha güvenilir olduğu sonucuna varıldı.

Araştırmanın bulgularının yayınlandığı Lancet adlı tıp dergisinde, oksijen testlerinin İngiltere’nin tümünde uygulamaya koyulması çağrısında da bulunuldu.

Bebeklerde kalp rahatsızlığına kolay teşhis

Yapılan son araştırmalar, yeni doğan bebeklere yapılacak basit bir testin ciddi kalp rahatsızlıklarını büyük ölçüde belirleyebildiğini ortay koydu.

Birçok vakada tespit edilemeyen kalp rahatsızlıkları olduğunu hatırlatan İngiltere Kalp Vakfı da bu testin insan sağlığında gerçek bir fark yaratabileceğini belirtiyor.

Kalp odacıkları arasındaki delikler ve sorunlu kalp kapakçıkları gibi doğuştan kalp hastalıkları her 145 çocuktan birini etkiliyor.

Test 20 yıldır kullanımda

Bu tür hastalıkların teşhisi için hamilelik sırasında ultrasonla inceleme ve doğumdan sonra kalp atış hızı ölçümü yapılmasına rağmen çok yüksek bir tespit oranı yakalanamıyordu.

İngiltere çapında altı kadın doğum hastanesinde bulunan doktorlar, 20 yıldır kullanımda olan oksijen ölçüm cihazlarının bebeklerdeki kalp hastalıklarının teşhisinde daha başarılı olduğu sonucuna vardı.

Doktorlar, kandaki oksijen seviyesi düşük olan ya da el ve ayakta yapılan ölçümleri farklılık gösteren bebekler için ek incelemelerde bulunuyor.

Beş dakikadan az vakit alan oksijen seviyesi ölçümü, ciddi bozuklulukların yüzde 75’ini teşhis edebiliyor. Bu oran, oksijen testinin, diğer geleneksel yöntemlerle birlikte kullanıldığı durumlarda ise yüzde 92’ye yükseliyor.