İsmail İbn-i Seyyid İbrahim Amidi kimdir? Hayatı ve eserleri hakkında bilgi

İsmail İbn-i Seyyid İbrahim Amidi kimdir? Hayatı ve eserleri hakkında bilgi: Kadıların faziletlilerinden ve riyaziye müntesiplerinden bir zat olup 1124 (1712) de Medine Kadısı idi. Şer’i siyasetten bahseden (ed-Dürrü’n-Nefais fi Zecri’l-Eşrarı ve’l-Habais) isminde bir eseri ile (Zübdetü’l-A’mali fi Ameli Usturlabi’ş-Şimali) adında riyaziyeye ait bir eseri vardır.

İsmail İbn-i Seyyid İbrahim kimdir? Hayatı ve eserleri hakkındaki yazımızın sonuna gelmişken bir hatırlatma yapmak istiyoruz. Öncelikle kaynağımız altta, yazının sonunda da belirttiğimiz gibi Bursalı Mehmet Tahir Bey’in Osmanlı Müellifleri isimli eseri’dir. Daha detaylı bilgi edinmek isteyen ziyaretçilerin araştırmalarına devam etmesini öneririz. Herhangi bir şekilde İsmail İbn-i Seyyid İbrahim Amidi hayatı hakkında bilgi edinen ziyaretçilerimiz bize bu bilgileri kaynaklarıyla birlikte ulaştırırlarsa yayınlamaktan mutluluk duyacağımızı belirtmek isteriz.

Site yönetimi olarak mümkün olduğunca internet ortamında bulunmayan bilgileri çeşitli kitap, dergi vb. yayınlardan alarak sitemize aktarmaktayız. Dolayısıyla pek çok kaynaktan alınmış bilgileri burada ziyaretçilerimizin bilgisine sunmaktayız. Sizlerin de her türlü öneri ve eleştirilerine açık bir şekilde yayınlarımıza devam ediyoruz. Sitemize katkı sunmanız durumunda kaynağı belirtilmiş her türlü bilgiyi burada yayınlamaktan mutluluk duyarız.

Kaynak: Osmanlı Müellifleri, Bursalı Mehmed Tahir Bey, Meral Yayınevi, 3. Cilt.